آرامگاه یعقوب لیث صفاری تخریب شد

به گزارش وبلاگ نصرت، یک فعال میراث فرهنگی استان خوزستان از تخریب شدن آرامگاه یعقوب لیث صفاری که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است، اطلاع داد.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری تخریب شد

قاسم منصور آل کثیر از فعالان میراث فرهنگی خوزستان در مصاحبه با مهر گفت: اخیرا آرامگاه تاریخی یعقوب لیث در شهرستان دزفول و درون محوطه تاریخی جندی شاپور بر اثر آنچه که اشتباه پیمانکار عنوان شده تخریب شد.

آل کثیر اضافه نمود: به راحتی با اشتباه خوانده شدنِ تخریب یک اثر تاریخی و ثبت ملی شده نباید از موضوع گذشت کرد. تخریب یک اثر تاریخی موضوع ساده ای نیست که بگویند اشتباه شد. نظارت عالی بر روی نحوه عملیات مرمت چرا تا این اندازه باید ضعیف باشد.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری با شماره 2550 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این فعال میراث فرهنگی اظهار کرد: چندی پیش نیز بخش هایی از بقاع تاریخی سادات تفاخ در لگیطه (شوش) بر اثر سهل انگاری و عدم توجه و رسیدگی تخریب شد.

وی با بیان اینکه، طی سالهای گذشته نیز بخشی از آرامگاه دانیال نبی (ع) نیز تخریب شد که پس از اعتراض دوستداران میراث فرهنگی شوش عنوان شد که آوار شدن دیواره ها در برنامه اجرایی مرمت بوده است. حال آنکه تخریب ناگهانی و شبانه آن باعث احتمال خطرات جانی می توانست باشد.

آل کثیر گفت: بسیاری از بقاع تاریخی خصوصا در شوش که به تاریخ اسلامی آن کمتر توجه شده از جمله بقاع تاریخی تفاخ، شهر اسلامی مگرنات، سیداحمد، و ... در حال حاضر در معرض تخریب آسیب های جدی قرار گرفته اند که مستلزم آنالیز و رسیدگی مستمر مسئولان میراث فرهنگی است.

این دوستدار میراث فرهنگی تاکید نمود: آنچه دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را بیش از هر چیز نگران می نماید سهل انگاری یا ناتواناییِ لازمِ فنی در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آرامگاه یعقوب لیث صفاری تخریب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه یعقوب لیث صفاری تخریب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید