آمادگی سازمان فضایی کشور برای همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش وبلاگ نصرت، معاون وزیر ارتباطات از آمادگی برای همکاری و برگزاری کارگاه ها جهت توانمندسازی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز اطلاع داد.

آمادگی سازمان فضایی کشور برای همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش وبلاگ نصرت، مرتضی براری امروز، هشتم مهر ماه در نشست با اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: خوشبختانه دانشگاه ها در سال های اخیر با برگزاری استارت آپ ها و داشتن جوانان خلاق، خوش درخشیدند. این جوانان توانستند اقتصاد خدماتی را که 52.2 درصد است، با نوآوری به عدد 5.5 درصد ارتقا دهند. جوانان خلاق می توانند وارد این بازار شوند.

وی اضافه کرد: در دنیای امروز دانشگاه ها مرکز کسب و کار هستند. ما نمی توانیم درآمد مردم را افزایش یا مصرف آن ها را کاهش دهیم اما می توانیم با یاری فناوری، هزینه زندگی را کاهش دهیم. همچنین برای کوتاه کردن دست دلال ها در فروش محصولات کشاورزی، می توان از تکنولوژی یاری گرفت. با وجود ایجاد کسب و کارهای فناورانه، هنوز هم بیش از 20 درصد نسبت به کشورهای توسعه یافته فاصه داریم.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه مهم ترین هدف سازمان فضایی کشور قرار دادن ماهواره ها در مدار است، اضافه کرد: هم اکنون دو مدار هدف گذاری شده است. سال گذشته ماهواره ای که دانشگاه امیرکبیر ساخته بود، تا ارتفاع 404 کیلومتری حمل شد، اما در مدار قرار نگرفت چون تحریم هستیم.

براری ادامه داد: در سه تا چهار ماه آینده دو ماهواره در حال ساخت است. پژوهشگاه فضایی نیز یک ماهواره مخابراتی در دست ساخت دارد. ماهواره مخابراتی دوم نیز اوایل سال آینده آماده می گردد. اتفاق خوبی که اتفاق افتاده این است که سونامی استارت آپ ها وارد حوزه فضایی کشور شده که فرصتی برای افراد خلاق و کارآفرین برای ورود به حوزه فضایی کشور است.

رئیس سازمان فضایی کشور با بیان اینکه درحال حاضر دو هزار ماهواره در مدار وجود دارد که در حال خدمات رسانی و دیتا رسانی هستند، گفت: هم اکنون ایران با اقتدار رتبه یک در زمینه علمی و فناوری را در منطقه دارد. در دنیا نیز رتبه 11 را در اختیار داریم. مهم ترین راهبرد ما در حوزه فضا این است که اقتدار علم و فناوری، تبدیل به اقتدار مالی گردد.

وی اعلام کرد: روزانه داده بیش از 12 ماهواره را آنلاین دریافت می کنیم. بحث جدی ما این است که بتوانیم با داده های دریافتی، ثروت خلق کنیم. یکی از استفاده های این داده ها آنالیز وضعیت مناطق سیل زده در زمان وقوع سیل در استان خوزستان بود. در دشت مغان توانستیم چهار میلیارد تن مصرف سموم را کاهش دهیم، زیرا با ماهواره ها هر روز زمین های کشاورزی پایش می شوند.

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد: طبق گفته های استاندار خوزستان سال جاری 17 میلیون تن محصول کشاورزی فراوری می گردد که حدود یک ششم فراوری محصول کل کشور است. اگر در هر هکتار زمین کشاورزی فقط 10 هزار تومان درآمد افزایش یابد، این مقدار در حدود 3.3 میلیون هکتار زمین کشاورزی استان خوزستان، اقتصاد بسیار بزرگی ایجاد می نماید. در حال حاضر استارت آپ هایی در زمینه کشاورزی به کشاورزان مشاوره ارائه می دهند.

براری اضافه کرد: کشوری صاحب قدرت و ثروت است که داده بیشتری از ماهواره ها جمع آوری کند. در دنیا امروز یک سبد مالی به نام اقتصاد فضا وجود دارد. مهم ترین دغدغه ما این است که بتوانیم در این زمینه فعالیت کنیم.

رئیس سازمان فضایی کشور با بیان اینکه استان خوزستان از لحاظ بلایای طبیعی رتبه بالایی در کشور دارد و باید از فناوری فضایی برای حل مشکلاتی مانند سیل و آتش سوزی استفاه کند، گفت: از این فناوری می توان در زمینه آنالیز بلایای طبیعی استفاده کرد، به عنوان مثال دلیل آتش سوزی سال گذشته هورالعظیم توسط ماهواره ها معین شد. همچنین با استفاده از این فناوری در حال شناسایی ساخت و سازهای غیرمجاز هستیم.

وی در ادامه گفت: یکی از کاربردهای دیگر ماهواره ها دریافت اطلاعات هواشناسی است. ما آمادگی کامل داریم که یک کمیته از طرف سازمان فضایی کشور در دانشگاه شهید چمران اهواز آموزش دهد و دانشجویان را توانمند سازد.

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد: ما آماده هستیم تا نمایندگان سازمان را به دانشگاه بفرستیم تا در جلسات و دورهمی های دانشجویان شرکت و کارگاه های آموزشی برگزار نمایند تا با یاری دانشجویان چند استارت آپ شکل گیرد. قطعا این استارت آپ ها بازار مالی خوبی ایجاد می نمایند.

وی گفت: دانشگاه شهید چمران اهواز یک دانشگاه بسیار توانمند است و تاکنون استارت آپ های خوبی برگزار نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آمادگی سازمان فضایی کشور برای همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی سازمان فضایی کشور برای همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید