اجرای طرح شنبه های بدون پسماند در پایتخت

به گزارش وبلاگ نصرت، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از اجرای طرح شنبه های بدون پسماند در پایتخت اطلاع داد.

اجرای طرح شنبه های بدون پسماند در پایتخت

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، صدرالدین علیپور با بیان اینکه یکی از مهم ترین چالش های کلانشهرهای دنیا از جمله تهران، بحث مدیریت پسماند و کاهش فراوری زباله است، گفت: واقعیت این است که طبق آمارهای موجود، تهرانی ها دو برابر میانگین دنیای زباله فراوری می نمایند، این بدان معناست که در دهه های گذشته فرهنگ سازی مناسب در مورد کاهش فراوری و تفکیک پسماند از مبدا صورت نگرفته است و نتیجه این امر چیزی جز صرف هزینه های گزاف برای جمع آوری و دفع و ایجاد پدیده زباله گردی و تخریب محیط زیست نیست.

وی با بیان اینکه برای حل مساله پسماند، مدیریت شهری پایتخت طی ماه های گذشته اجرای طرحی با عنوان کاپ (کاهش پسماند) را شروع نموده است، بیان کرد: در این دوره از مدیریت شهری شاهد کاهش فراوری پسماند در پایتخت از روزانه 7 هزار و 500 تن به 5 هزار و 300 تن بودیم که بخشی از این کاهش نتیجه اقداماتی است که در قالب طرح کاپ انجام می گردد؛ اقداماتی همچون ساماندهی پسماندهای حجیم مانند شیشه، لاستیک و سرشاخه در مبدا و تفکیک پسماند در مخازن مجزا که در ساختمان های اداری، آموزشی و شهرک های مسکونی صورت می گیرد.

علیپور به نتایج اجرای طرح کاپ اشاره و بیان کرد: واقعیت این است که با اجرای گسترده این طرح فرایند کاهشی فراوری پسماند در تهران ادامه پیدا می نماید. ضمن اینکه پسماند تر یا آلی به جامانده خلوص بهتری خواهد داشت و کمپوست بهتری حاصل می گردد. اگرچه در حال حاضر نیز کیفیت کمپوست فراوریی ما بسیار مطلوب است و در مناطق مختلف شهرداری استفاده می گردد.

وی اضافه نمود: نکته حائز اهمیت در اجرای طرح کاپ این است که در قالب این طرح پسماندهای باقی مانده که مناسب تفکیک و کمپوست نیست هم تحت عنوان ریجکت با افزایش ظرفیت زباله سوز تبدیل به انرژی خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران؛ با ادامه این فرایند در نهایت می توانیم دفن را به حداقل و در شکل ایده آل به صفر برسانیم.

علیپور در بخش دیگری از اظهارات خود به یکی از ابعاد جدید طرح کاپ که برای نخستین بار انجام می گردد، پرداخت و توضیح داد: یکی از تجربیات دنیای در بحث کاهش فراوری پسماند اجرای طرح هایی چون یک روز بدون پسماند است. به همین دلیل، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در نظر دارد تا طرح شنبه های بدون پسماند را در پایتخت اجرا کند. در قالب این طرح، شهفرایندان این فرصت را دارند که در طول هفته پسماندهای خشک خود را به روش های علمی که به آن ها آموزش می دهیم فشرده سازی و تفکیک نمایند و در ابتدای هفته در اختیار نیروهای سازمان پسماند قرار دهند و در ازای آن مبلغی را دریافت نمایند.

وی در شرح دلایل اجرای طرح شنبه های بدون پسماند گفت: بر این باور هستیم که اجرای طرح کاپ زمانی نتیجه بخش خواهد بود که بتوانیم آحاد شهفرایندان را با آن همراه کنیم و فرهنگ درست پسماند را در ذهن مردم نهادینه سازیم. به طور قطع، یکی از بازوهای اجرایی ما در این زمینه دانش آموزان هستند. آموزش به این گروه نه تنها به کاهش فراوری پسماند در سال های آینده یاری می نماید بلکه موجب می گردد هر یک از آن ها مروج و مبلغ این فرهنگ در خانواده خود باشند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران این را هم گفت: با همین رویکرد، طرح شنبه های بدون پسماند در گام اول در مدارس اجرایی خواهد شد و دانش آموزان این فرصت را دارند تا در ابتدای هفته پسماند خشک را تحویل دهند و در مقابل شهرداری تهران مبلغی را برای ترویج فرهنگ کاهش فراوری زباله و تفکیک پسماند از مبدا در اختیار مسئولان مدارس قرار دهد.

علیپور با تاکید بر اینکه در حال حاضر نیز طرح تفکیک پسماند از مبدا و جمع آوری آن، با جدیت در بیش از 50 درصد از ساختمان های اداری و شهرک های مسکونی پیگیری می گردد، بیان کرد: در نظر داریم تا در گام بعدی این طرح را در تمامی مجتمع های مسکونی اجرا کنیم.

وی در خاتمه با بیان اینکه اجرای طرح شنبه بدون پسماند با این هدف صورت می گیرد که در یک روز از هفته پسماندهای خشک تفکیک شده با حداکثر ظرفیت و با مکانیزم های تشویقی جمع آوری شوند، اعلام کرد: به طور قطع، اگر شهفرایندان با ابعاد محیط زیستی فراوری حجم بالای زباله و هزینه های گزافی که این امر به شهر تحمیل می نماید مطلع شوند، در اجرای طرح همکاری و مشارکت خواهند کرد.

منبع: دنیای سفر

به "اجرای طرح شنبه های بدون پسماند در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح شنبه های بدون پسماند در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید