ارزیابان یونسکو هفته سوم مهرماه به ایران سفر می نمایند

به گزارش وبلاگ نصرت، ارزیابان یونسکو برای آنالیز پرونده ثبت جنگل های هیرکانی هفته سوم مهرماه به ایران سفر می نمایند.

ارزیابان یونسکو هفته سوم مهرماه به ایران سفر می نمایند

به گزارش وبلاگ نصرت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور امروز دوشنبه 26 شهریور با اعلام این خبر گفت: پرونده جنگل های هیرکانی به عنوان دومین اثر طبیعی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و بنیاد سوکو آلمان برای ثبت در فهرست دنیای برای سال 2019 آماده شده است.

او با اشاره به تکمیل پرونده ثبت دنیای جنگل های هیرکانی در زمستان 96، انجام آنالیز های تکنیکی پرونده ارسالی، بازدیدهای میدانی از محدوده های مورد درخواست ثبت دنیای اضافه کرد: قرار است این پرونده در نشست کمیته میراث دنیای سال 2019 میلادی به عنوان دومین اثر میراث طبیعی کشور بعد از بیابان لوت مطرح گردد.

او با اشاره به تایید ساختاری پرونده ارسالی به یونسکو اضافه کرد: در دو سال هشت نشست تخصصی در قالب 6 نشست در ایران و دو نشست در آلمان با حضور متخصصان بنیاد سوکو آلمان، کارشناسان و صاحبنظران ایرانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و دانشگاه تربیت مدرس در استان های شمالی کشور به منظور آنالیز تکنیکی محتویات و آگاهی افزایی جوامع محلی، مدیران پایگاه های ملی و منطقه ای، مدیران محلی و استانی برگزار شده است.

به گفته طالبیان همایش هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی، استانی و محلی، تشکیل کمیته راهبردی، ایجاد پایگاه محلی جنگل های هیرکانی با مشارکت سه دستگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با هدف نگهداری اسناد، آرشیو اطلاعات و هماهنگی و مدیریت یکپارچه از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه ثبت جنگل های هیرکانی به شمار می رود.

طالبیان همچنین چهار بازدید میدانی از سوی کارشناسان و متخصصان ایرانی از 15 سایت با هدف کنترل میدانی خطوط عرصه و حریم ، مکان یابی نصب تابلو های مشخصات و راهنمای راستا، شناخت دقیق ظرفیت سایت ها از دیگر اقدامات انجام شده مطرح نمود و گفت: پنجمین بازدید به منطقه جنگل ابر در سمنان و سایت های جنگل های گلسان در هفته های آینده خواهد بود.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین از اجرای پلان مدیریت و اعمال مدیریت یکپارچه در چهار استان، انتخاب دو مدیر در سطح ملی از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها، مراتع و ابخیزداری که نظارت عالی بر اجرای پلان مدیریت مصوب سه سازمان را برعهده دارند اطلاع داد و گفت: همه مدیران سایت های انتخابی برای نامزدی ثبت دنیای جنگل های هیرکان زیر نظر دو مدیر ملی برنامه های مصوب را پیگیری و اجرا خواهند کرد.

جنگل های هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه های بومی و با ستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادر ترین گونه های جنگلی دنیا شامل 80 گونه درختی ، 50 گونه درختچه ای، گونه های بومی (اندمیک) درختی و گونه های جانوری چون پلنگ، خرس، کل و بز، مرال و... است.

این نوع جنگل ها در حالیکه در اکثر نقاط اروپا و سیبری به دلیل سرما و یخبندان قادر به بقا نبوده اند و در حال حاضر فسیل هایی از آنها به جا مانده به دلیل اقلیم معتدل تر حاشیه دریای خزر به حیات خود ادامه داده اند.

15 نقطه از این جنگل شامل پارک ملی گلستان، جنگل ابر، دنیا نما، بولا، جنگل الیمستان، جنگل واز، حوزه کجور نوشهر، چهارباغ چالوس، جنگل خشک داران، گشت رودخان، سیاه رودبار گیلان و منطقه حفاظت شده لیسار سایت های انتخابی برای ثبت در فهرست میراث دنیای است.

منبع: میراث آریا

به "ارزیابان یونسکو هفته سوم مهرماه به ایران سفر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابان یونسکو هفته سوم مهرماه به ایران سفر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید