اولین قدم در رعایت حقوق شهروندی افزایش آگاهی مردم است

به گزارش وبلاگ نصرت، یک وکیل دادگستری گفت: یکی از اولین قدم ها برای رعایت حقوق شهروندی توسط مردم سعی در درونی سازی آن در جامعه و افزایش آگاهی ها می باشد.

اولین قدم در رعایت حقوق شهروندی افزایش آگاهی مردم است

مونیکا نادی در گفت وگو با وبلاگ نصرت، در رابطه با نقش مردم در رعایت حقوق شهروندی اظهار کرد: اولین موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که شهروندی موقعیتی است که از مجموعه ای از حقوق، وظایف و تعهدات تشکیل می شود و رعایت آنها منجر به این می شود که کرامت انسانی افراد در جامعه حفظ شود، از حقوق و آزادی های فردی برخوردار شوند و اصولی مانند تساوی، منع تبعیض و حمایت یکسان افراد در برابر قانون در جامعه شکل گیرد.

وی اضافه نمود: طبیعتاً ما در تعریف حقوق شهروندی نه تنها به حقوق بلکه به خود تکالیف و وظایف هم اشاره می کنیم.

این وکیل دادگستری گفت: به طور کلی حقوقی که به عنوان حقوق شهروندی با آن سروکار داریم حقوق اساسی افراد در جامعه است. برخورداری شهروندان از حق آزادی و امنیت، حق سلامت و کیفیت زندگی مطلوب، حق کرامت و برابری، مشارکت در حق مشخص سرنوشت خود، برخورداری از حق دادرسی عادلانه، حق تشکیل خانواده، اشتغال و امثال اینها از جمله حقوق اساسی افراد جامعه است.

نادی یادآور شد: خصیصه اصلی تمامی این حقوق این است که به مردم بر می شود و برای پیاده سازی حقوق شهروندی در جامعه مردم سهیم بوده و نقش اساسی را در این موضوع ایفا می نمایند. هدف از حقوق شهروندی این است که انسان به عنوان انسان محترم است فارغ از اینکه در چه طبقه اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، مالی و… قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بخشی از موضوع به افزایش آگاهی های مردم بر می شود که حقوق اساسی خود را به خوبی بشناسند و آن را مطالبه نمایند، گفت: حقوق شهروندی داستانی مشارکتی است و اگر مردم حقوق خود را بشناسند و آن را مطالبه نمایند در تحقق آن تأثیرگذار خواهد بود.

این وکیل دادگستری توضیح داد: با توجه به اینکه منشور حقوق شهروندی هم تصویب شد و ضمانت اجرایی برای آن نبود، موانع بسیاری بر سر راه احقاق حقوق شهروندی وجود دارد. اینکه دولت چقدر عزم جدی در پیاده سازی این حقوق داشته، را چندان شاهد نبودیم. یکی از موضوعات مهم در این خصوص که وظیفه دولت هم هست آموزش حقوق شهروندی است.

نادی گفت: حقوق شهروندی چه به عنوان رکن مناسباتی که مردم با دولت حاکم دارند و چه مناسباتی که با خودشان دارند، پایه های اصلی تحقق حقوق شهروندی بوده و بسیار اثرگذار هستند، پس طبیعی است که باید حقوق شهروندی را در جامعه نهادینه کنیم.

وی با اشاره به گزارش یک ساله اجرای حقوق شهروندی اظهار کرد: در این گزارش اینکه چقدر به این موارد پرداخته شد، مورد تردید است. زمانی که این حقوق در جامعه نهادینه شده، مطالبه عمومی صورت گیرد و قدرت نظارتی به مردم داده شود قطعاً شاهد افزایش تحقق حقوق شهروندی خواهیم بود، اما عملاً شاهد هستیم که این اتفاق نیفتاده و بعضی از مکانیسم های اجرایی در ساختارهای منشور حقوق شهروندی که صرفاً یک منشور می باشد و همچنین در قوانین تعریف نشده است.

این وکیل دادگستری تاکید نمود: اتفاقی که باید بیفتد این است که تمام نهادهای متولی و مسئول در راستای افزایش آگاهی های عمومی اقدام نمایند. وقتی آگاهی های عمومی و آموزش افزایش یابد مردم نسبت به حقوقی که نسبت به سایرین دارند آگاه شده و برای مطالبه آن اقدام می نمایند و تکالیفی که خودشان به عنوان یک عضو فعال در فرآیند تحقق حقوق شهروندی دارند را بر عهده می گیرند.

نادی در رابطه با اینکه تاکنون در رابطه با آشنایی مردم برای رعایت حقوق شهروندی چگونه عمل شده، گفت: به نظر من در این خصوص تاکنون بسیار ضعیف عمل شده و از ابزارهای اطلاع رسانی مانند صداوسیما که می تواند در این افزایش آگاهی و مطالبه گری های عمومی نقش گسترده ای ایفا نماید و حتی بخشی از این حقوق و تکالیف را به افراد یادآور شود، استفاده نشده است.

وی اضافه نمود: متأسفانه صداوسیما خارج از چارچوب و ساختاری که دارد این وظایف را به خوبی انجام نمی دهد. وظیفه رسانه ها این است که این آگاهی ها را ایجاد نمایند و از مردم بخواهند که این حقوق را به عنوان تکالیفی که در برابر سایر افراد جامعه دارند به رسمیت بشناسند و اجرا نمایند و همچنین مطالبه گر این حقوق از دولت باشند.

این وکیل دادگستری توضیح داد: سازمان های مردم نهاد هم می توانند نقش نظارتی بر روند سازمان های دولتی داشته باشند و از آنها مطالبه گری نمایند که این امر منجر به نهادینه شدن حقوق شهروندی شود.

نادی تاکید نمود: اجرای حقوق شهروندی یک موضوع همه جانبه و متقابل بین مردم و دولت است و ابعاد مختلفی دارد. شاید یکی از اولین قدم ها برای اجرایی کردن آن سعی در درونی سازی آن در جامعه و افزایش آگاهی ها باشد.

وی در سرانجام گفت: در حال حاضر فاصله بسیاری تا وضعیت مطلوب وجود دارد و افراد به خودی خود از حقوق شهروندی آگاه نیستند تا در این خصوص مطالبه گر باشند. حتی در مورد منشور حقوق شهروندی هم بعضی از نهادها در ارائه گزارش مشارکت نکردند و یک سری ملاک های ارزیابی و نظارتی ایراد دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اولین قدم در رعایت حقوق شهروندی افزایش آگاهی مردم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین قدم در رعایت حقوق شهروندی افزایش آگاهی مردم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید