بزودی طلای آسیا را کسب می کنیم، دردسری برای پوشش بانوان نداریم

به گزارش وبلاگ نصرت به نقل از روابط عمومی فدراسیون اسکیت، کاوه صدقی، رئیس انجمن اسکیت هاکی فدراسیون اسکیت در مورد اینکه چگونه هاکی روی یخ ایران پس از 100 سال به عضویت فدراسیون جهانی هاکی (IIHF) درآمد، گفت: سالن 12 هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی یک زمین استاندارد هاکی روی یخ در ایران است. این زمین برای بازی های المپیک زمستانی ساخته شده بود که در حال حاضر فعال نیست و بهره برداری خاصی در مورد رشته هاکی روی یخ در آن صورت نمی گیرید.

بزودی طلای آسیا را کسب می کنیم، دردسری برای پوشش بانوان نداریم

وی ادامه داد: طی یک دهه تلاشی که برای عضویت در فدراسیون دنیای داشتیم، همواره با معضل عدم وجود سخت افزار مناسب و در اختیار داشتن یک زمین هاکی روی یخ ، مطابق با استانداردهای فدراسیون دنیای روبه رو بودیم. امروز به لطف بخش خصوصی و مجموعه بازار بزرگ ایران یک زمین استاندارد در ابعاد المپیکی داریم. به سبب ایجاد این مجموعه ورزشی، سد بزرگ روبه روی ما شکسته شد و به عضویت فدراسیون دنیای درآمدیم. جا دارد همینجا از حمید سجادی، معاون پیشین وزیر ورزش و جوانان که مدیریت بخش ورزشی بازار بزرگ ایران را بر عهده دارد تشکر کنم.

سرمربی تیم های ملی اسکیت هاکی ایران در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر چه مسابقاتی را می توان در این زمین برگزار کرد، یادآور شد: با توجه به زمینی که داریم، مسابقات کشوری و لیگ های باشگاهی هاکی را زیر نظر فدراسیون دنیای برگزار خواهیم کرد. همچنین می توانیم در این زمین، مسابقات رسمی و بین المللی را زیر نظر فدراسیون دنیای برگزار کنیم. البته بر اساس قوانین فدراسیون دنیای حداقل به 2500 جایگاه احتیاج داریم که زمین آیس باکس مجموعه بازار ایران 450 جایگاه دارد. البته اگر به جایی برسیم که قرار بر میزبانی مسابقات بین المللی باشیم این امکان که بتوانیم جایگاه هایی را به مجموعه اضافه کنیم، وجود دارد.

صدقی در مورد نحوه برگزاری لیگ، اعلام کرد: اسکیت هاکی شامل 3 رشته است. اینلاین هاکی، ایس هاکی و رولر هاکی. هر سه رشته زیر مجموعه انجمن اسکیت هاکی فدراسیون اسکیت هستند. در 14 سال گذشته و پس از تاسیس فدراسیون اسکیت، تمرکز اصلی ما بر روی اینلاین هاکی بود. سال گذشته در اینلاین هاکی به عنوان قهرمانی آسیا دست یافتیم. اینلاین هاکی رشته تابستانی هاکی روی یخ است. از اواخر آبان ماه امسال زمین اسکیت یخ بازار بزرگ ایران رسما آغاز به کار خواهد نمود. تعداد ورزشکاران اینلاین هاکی که در این دو دهه فعالیت کردند، تعداد قابل قبولی است و به واسطه آنها، لیگ هاکی روی یخ خوبی خواهیم داشت.

عضو کمیسیون صلح کمیته ملی المپیک ادامه داد: در بازی های آسیایی زمستانی دوره قبل که در ساپروی ژاپن شرکت کردیم. ایرانی های مقیم خارج از کشور را به تیم ملی آوردیم. همچنین از بازیکنان تیم ملی اینلاین هاکی بهره بردیم. به طور مثال فرزاد هوشیدری که در حال حاضر کاپیتان تیم ملی اینلاین هاکی ایران است، سابقه حضور در لیگ هاکی روی یخ ترکیه را دارد. این دو رشته به هم نزدیک هستند و ورزشکاران اینلاین مسئله ای در یخ نخواهند داشت. همچنین بزرگترین پتانسیل ما ورزشکاران اسکیت و خصوصا بازیکنان اینلاین هاکی هستند.

وی اضافه نمود: همینجا قول می دهم به زودی در مسابقات دسته 3 آسیا، هاکی روی یخ ایران یک مدال طلای دلچسب به دست خواهد آورد. به دلیل اینکه به تازگی عضو فدراسیون دنیای شدیم؛ باید از پایین ترین دسته کار خودمان را آغاز کنیم.

صدقی در مورد چگونگی سهمیه المپیک گفت: برای سهمیه المپیک مسائل زیادی داریم.در قاره آسیا باید کسب سهمیه کنیم که کار بسیار دشواری است. کسب سهمیه المپیک جوانان را خیلی محتمل می دانیم که در یک بازه زمانی 4 ساله به آن دست پیدا خواهیم کرد. در بازی های آسیایی برنامه کوتاه مدت خوبی داریم اما برای المپیک زمستانی یک راستا 10 ساله را طراحی کردیم.

عضو کمیسیون ورزش کمیسیون ملی یونسکو در مورد این راستا 10 ساله، یادآور شد: هاکی روی یخ ایران 110 سال از سایر کشورها عقب است. 110 از یک جریانی عقب هستیم. یک شنبه نمی گردد این ره 110 ساله را طی کرد. کشورهای بزرگی مانند روسیه، کانادا، چک و آمریکا در هاکی حضور دارند که این رشته برای آنها ناموسی است. مثل کشتی برای ایران. مردم فقط در کشتی توقع طلا دارند و هاکی برای کشورهای دیگر هم همین حکم را دارد.

رئیس انجمن اسکیت هاکی فدراسیون اسکیت در مورد دیدارش با رئیس فدراسیون دنیای هاکی روی یخ گفت: دو هفته پیش مجمع دنیای فدراسیون هاکی روی یخ در رم ایتالیا برگزار گردید. در این مجمع برای حضور ایران رای گیری انجام شد که صد در صد اعضا به عضویت کشورمان در فدراسیون دنیای رای مثبت دادند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان فدراسیون دنیای ایرادی مبنی بر اینکه شما انجمن هستید و باید فدراسیون باشید، نگرفتند؟ گفت: اساسا کشورهایی که تازه وارد عرصه هاکی روی یخ و فدراسیون دنیای می شوند، به دلیل اینکه تعداد ورزشکاران سازمان یافته آنها کم است، به صورت انجمن کار خودشان را آغاز می نمایند. در واقع معمولا به این صورت است که فدراسیون اسکیت هر کشور متولی انجمن هاکی روی یخ آن نیز باشد. این موضوع در کشورهای دیگر مانند هند نیز دیده می گردد. رئیس فدراسیون دنیای نگاه مثبتی به ورزش ایران داشت و چندین بار تکرار کرد که نگاه ویژه ای به ایران خواهم داشت.

صدقی تاکید نمود: فدراسیون دنیای هاکی روی یخ بودجه ای 40 میلیون دلاری دارد که بخش خوبی از آن را به توسعه این رشته در دنیا تخصیص داده اند. از اینجا به بعد میزان توجه فدراسیون دنیای به فعالیت ما بستگی دارد.هرچقدر طرح های بیشتری ارائه بدهیم، اقدامات مثبتی صورت بگیرد و در کل قدم هایی مفیدی را برداریم، توجه فدراسیون دنیای بیشتر خواهد شد.

وی اضافه نمود: باید تشکر ویژه ای از شخص صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک و کمیسیون روابط بین الملل کمیته ملی المپیک داشته باشم. امیدوارم توجه وزارت ورزش هم به فدراسیون اسکیت به عنوان یک فدراسیونی که در المپیک زمستانی حضور خواهد داشت، بیشتر باشد. حالا که ما در اینلاین هاکی خودمان را با قهرمانی در آسیا نشان دادیم، در هاکی هم می توانیم درخشش خوبی داشته باشیم.

سرمربی تیم های ملی اسکیت هاکی، گفت: ایرانی های مقیم خارج از کشور پتانسیل بالایی دارند و می توانند یاری زیادی به ما بنمایند. به طور مثال قرار است به زودی در لیگ برتر حرفه ای هاکی روی یخ آمریکا یک ایرانی به نام میکا زیبانژاد، کاپیتان یکی از بهترین تیم ها گردد. حتما از دانش نفراتی که در خارج از ایران هاکی بازی نموده و می نمایند، بهره می گیریم. ما همواره از یاری های افراد استفاده می کنیم. در تیم ملی اینلاین هاکی مردان از کریس مولر آلمانی بهره می بریم و در تیم ملی اینلاین هاکی زنان هم از ماریا فاگوا فرانسوی استفاده می کنیم. هر دوی اینها از بهترین های دنیا هستند.

وی در مورد نوع پوشش بانوان در این رشته گفت: یکی از خبرهای خوب این است که هیچ دردسری برای نوع پوشش بانوان نداریم. اگر شما مسابقات هاکی را نگاه کنید، متوجه نمی گردد این بازیکنان به لحاظ نوع پوشش، مرد هستند یا زن. این برای دختران ایرانی یک فرصت ویژه است.

رئیس انجمن اسکیت هاکی فدراسیون اسکیت در انتها گفت: با نگاه خوب بازار بزرگ ایران جهت استفاده همه اقشار جامعه از امکانات اسکیت روی یخ، به زودی باهمکاری فدراسیون ورزش مدارس و اختصاص ساعت رایگان برای استعدادیابی از بین دانش آموزان، امیدواریم به استعدادهای ورزشی خوبی دست پیدا کنیم. با حمایت بانک آینده و البته یاری های فدراسیون دنیای برای رشد و پیوستن آنها به تیم های ملی گام برداریم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بزودی طلای آسیا را کسب می کنیم، دردسری برای پوشش بانوان نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزودی طلای آسیا را کسب می کنیم، دردسری برای پوشش بانوان نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید