تصاویر ، ساخت و ساز در حریم درجه یک بنای هزار ساله امامزاده جعفر دامغان ادامه دارد ، دامغانی ها به میراث فرهنگی معترض شدند

به گزارش وبلاگ نصرت، تصاویر در روزهای اخیر گرفته شده است که نشان می دهد ساخت و ساز در حریم درجه یک مجموعه امامزاده جعفر (ع) دامغان همچنان در حال اجرا است.

تصاویر ، ساخت و ساز در حریم درجه یک بنای هزار ساله امامزاده جعفر دامغان ادامه دارد ، دامغانی ها به میراث فرهنگی معترض شدند

وبلاگ نصرت: مجموعه امامزاده جعفر (ع) دامغان با قدمت بیش از هزار سال دارای آثاری از دوران سلجوقی و تیموری است. این مجموعه شامل چهار بنای آرامگاه امامزاده محمد از نوادگان امام موسی کاظم، امامزاده جعفر، خانقاه منسوب به شاهرخ تیموری و برج چهل دختران است که همگی در مرکز شهر تاریخی دامغان قرار دارند.

این مجموعه مدتی است درگیر طرح توسعه عمرانی است به طوری که این طرح توسعه در حریم درجه یک این بنای تاریخی در حال اجرا است. هر چند مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان پنجم خرداد ماه از توقف این طرح اطلاع داد اما شواهد گویای این است که این طرح فقط یک روز متوقف بوده و دوباره از سر گرفته شده است. به نظر می رسد هیئت امنای این مجموعه در برابر قوانین میراث فرهنگی ایستادگی می نمایند و حاضر به اجرای قانون نیستند.

سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بافت ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی در این زمینه گفت: اجرای طرح توسعه عمرانی، تجاری و خدماتی در حریم این امام زاده خلاف قوانین و مقررات میراث فرهنگی است و باید متوقف گردد. سازمان میراث فرهنگی، حسب وظیفه ای که دارد از شهردار دامغان و هیئت امنای امام زاده شکایت نموده اما متأسفانه دادستان دامغان به این شکایت ترتیب اثر نداده است.

احمدی ادامه داد: در نشستی که چند پیش با هیئت امای امام زاده و تعدادی از مسئولان داشتیم مقرر شده بود، ساخت و ساز متوقف و طرح جامعی از سوی اوقاف به میراث فرهنگی ارائه گردد اما تنها 24 ساعت کار متوقف بود و بعد از 24 ساعت عملیات اجرایی از سر گرفته شد.

جمعی از فعالان فرهنگی - اجتماعی و تشکل های مردم نهاد نیز 6 تیرماه 98 با حضور در اداره میراث فرهنگی شهرستان دامغان نسبت به ادامه ساخت وساز در این محوطه تاریخی اعتراض کردند و خواهان پیگیری جدی تر متولیان و مسئولان شدند.

تصاویر زیر که در روزهای اخیر گرفته شده است نشان می دهد این ساخت و ساز در حریم درجه یک مجموعه امامزاده جعفر (ع) دامغان در حال اجرا است.

تصاویر: ایرنا

منبع: چمدان

به "تصاویر ، ساخت و ساز در حریم درجه یک بنای هزار ساله امامزاده جعفر دامغان ادامه دارد ، دامغانی ها به میراث فرهنگی معترض شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، ساخت و ساز در حریم درجه یک بنای هزار ساله امامزاده جعفر دامغان ادامه دارد ، دامغانی ها به میراث فرهنگی معترض شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید