تصویب یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست فروشان پایتخت

به گزارش وبلاگ نصرت، خبرنگاران آنلاین:اعضا شورای شهرتهران یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست فروشان را در شهر تهران به تصویب رساندند.

تصویب یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست فروشان پایتخت

به گزارش ایسنا، صبح سه شنبه 23 بهمن یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست فروشان و… در شهر تهران روی میز آنالیز اعضا شورای شهر نهاده شد و حجت نظری پیشنهاددهنده این طرح با بیان این که این طرح مربوط به ساماندهی دست فروشان، وانت های باری و ون های سیار است، گفت: متأسفانه نظارتی بر فعالیت آنها نمی گردد و به همین دلیل بعضی از عوامل شهرداری اقدام به اخذ وجوه متفاوت از این افراد می نمایند و عملاً این پول به حساب شهرداری واریز نمی گردد و ممکن است هر فردی بر اساس تصمیم و تشخیص خود رفتاری را داشته باشد.

نظری با بیان این که قانون صراحتاً در خصوص سد معبر واکنش نشان داده اما دست فروشی مسکوت مانده است گفت: ضروری است این طرح به تصویب برسد تا بتوانیم با همراهی شرکت ساماندهی مشاغل نسبت به ساماندهی دستفروشان، وانت بارها و غیره اقدام کنیم.

او با بیان این که در این طرح کمیته برنامه ریزی و سیاست گذاری در نظر گرفته شده است تا ترکیب و عنوان مشاغل را تعیین و نسبت به تدوین دستورالعمل ها اقدام کند، گفت: فضاها باید برای بساط گستری و … عادلانه باشد و امیدواریم با تصویب این طرح علاوه بر انضباط بخشی و کسب درآمد پایدار از این ولنگاری که هر فردی به اسم شهرداری فشاری بیاورد جلوگیری کنیم.

در ادامه حسن رسولی در مخالفت با این طرح گفت: یکی از راه های درآمد پایدار عوارض کسب و پیشه است که در قانون مالیاتی کشور قید شده است و شهرداری اجازه ندارد که مخالف قانون، مصوبه ای بیاورد تا در خصوص دست فروشی تصمیم گیری گردد.لذا بهتر است به جهتی بیاندیشیم که به این پدیده جنبه رسمی و قانونی ندهد.

در ادامه شهربانو امانی به عنوان موافق این طرح گفت: سال 47 قانونی تصویب شد که بر اساس آن دست فروشی به نوعی مزاحم کسب بوده است. اما 53 سال از این قانون می گذرد و حالا شرایط متفاوت شده است. چرا که مهاجرت به قدری زیاد شده است که هم وانت بار و هم دست فروشان در خیابان های شهر افزایش یافته است.

او اضافه کرد: با قانون 53 سال پیش نمی توان مشکل امروز را حل کرد. دقت داشته باشید که من در بازدیدهای شبانه ام از بسیاری از مشاغل همچون جگرکی های سیار پرسیدم که آیا مجوز دارند یا نه. آنها عنوان داشتند از هیچ کجا مجوزی نگرفتند. بنابراین باید آنها را ساماندهی کرد و نه این که صورت مساله را پاک کنیم.

در ادامه ناهید خداکرمی به عنوان مخالف این طرح گفت: چرا فکر می کنیم که می توان با تصویب مصوبات متعدد مشکل را حل کرد. در سال 85 مصوبه ای در راستای ساماندهی دست فروشان داشتیم که بسیاری از بندهای طرح فعلی در مصوبه قبلی هم هست. در طرح قبلی برگزاری نمایشگاه کالا، برپایی بازارهای موقت، و غیره پیش بینی شده است. دقت داشته باشید که مشاغل سیار از بعد حقوقی و قانونی جایگاهی ندارند و ما حق نداریم مصوبه ای در راستای تعریف یک شغل داشته باشیم.

الهام فخاری نیز در دفاع از این طرح گفت: می گویند آئین نامه قبلی داریم اما در این چند سال حتی یک بار هم کمیته ساماندهی تشکیل نشد، امروز با مشاغل جدیدی روبرو هستیم که اساساً حتی یک سال قبل هم وجود نداشت و حالا موضوع عوض شده است و ما نیازمندیم در خصوص مشاغل جدید که در هر گوشه شهر هستند چاره ای بیاندیشیم.

تحصیلی، مدیر عامل ساماندهی مشاغل شهر تهران نیز با بیان این که در دستورالعمل سازمان شهرداری ها تمامی دغدغه های دس فروشی دیده شده است، گفت: پلیس، وزارت بهداشت و غیره سهمی در این دستورالعمل دارند و وجود آن کافی است.

نهایتاً اعضا شورای شهر با 12 رأی موافق، به یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شهر تهران رأی دادند.

در آنالیز بندهای این مصوبه نژاد بهرام پیشنهاد داد که شهرداری اجازه دارد در فضاهای عمومی اجازه فعالیت به دست فروشان به شرط فروش کالای ایرانی را بدهد که این پیشنهاد با 17 رأی موافق به تصویب رسید.

همچنین علی اعطا پیشنهاد داد که کمیته راهبری و برنامه ریزی ساماندهی مشاغل سیار حذف گردد و به جای آن شهرداری ملزم گردد یک لایحه بیاورد که این مساله نیز با رأی حداکثری اعضا به تصویب نرسید.

مسجدجامعی نیز اضافه کرد: دست فروشی سر ریز اقتصاد ناسالم کشور است و تا وقتی این مساله حل نگردد، مسائل برطرف نمی گردد و اگر شهرداری لایحه ای بیاورد در اجرا بهتر عمل خواهد نمود.

همچنین زهرا نژاد بهرام پیشنهاد داد که در کمیته راهبری و برنامه ریزی این طرح، نماینده بهزیستی و نماینده کمیسیون شهرسازی نیز حاضر شوند که این دو پیشنهاد نیز رأی مثبت نیاورد.

جزئیات این طرح نیز در قالب یک فوریت به تصویب رسید.

در ادامه مسجدجامعی نیز پیشنهاد داد که نماینده نیروی انتظامی در ترکیب کمیته برنامه ریزی طرح ساماندهی حضور داشته باشد که با رأی اکثریت آرا به تصویب رسید.

همچنین الویری پیشنهاد داد که نماینده شرکت سرمایه گذاری شهرداری تهران در این کمیته شرکت کند که با مخالفت هاشمی روبرو شد.

او گفت: من به کلیات این طرح رأی ندادم چرا که دست فروشی بر اساس قانون تعریف دارد و این بساط گستری که در شهر شاهد هستیم دست فروشی نیست.

هاشمی با بیان این که شما دلتان می سوزد و می خواهید با ساماندهی دست فروشان به آنها یاری کنید و اما حالا بحث به میان آمدن سازمان مشارکت ها را به میان آورده اید، گفت: دقت کنید که در آینده ممکن است این تصمیم ما موجب گردد که پیاده روها به سرقفلی دست فروشان تبدیل شوند و بحث ما از جهت ساماندهی گذشته است و ممکن است شرایطی فراهم گردد که بعد از گذشت مدتی به دردسر بیفتیم.

با وجود اعتراض هاشمی، اعضا شورا به پیشنهاد الویری رأی مثبت دادند اما به پیشنهاد دیگری مبنی بر اضافه شدن یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه در این کمیته رأی منفی دادند.

همچنین اعضا، به پیشنهاد فراهانی مبنی بر اضافه شدن یک اقتصاددان غیر دولتی به پیشنهاد هیأت رئیسه شورا در کمیته تصمیم گیری و برنامه ریزی دستفروشان نیز رأی منفی دادند.

در ادامه آنالیز طرح ساماندهی دست فروشان محسن هاشمی، رئیس شورای شهر پیشنهاد داد که نماینده کمیسیون حمل و نقل در کمیته ساماندهی دستفروشان حذف گردد.

او در دفاع از این پیشنهاد خود گفت: بحث دست فروشی را باید با نگاه دست فروشی ساماندهی کرد اما دقت داشته باشید که قرار نیست در این طرح یا لایحه شهرداری فضایی را از خیابان یا معابر به دست فروشان بدهد.

او اضافه کرد: همین حالا دست فروشی در مترو دچار مشکل شده است و باید متوقف گردد چرا که افراد با التماس و درخواست بسیار اجناس خود را می فروشند و تصور کنید با این حجم مسافر اگر اتفاقی بیفتد قطعاً دچار مشکل می شوند.

او با بیان این که لزومی ندارد نماینده کمیسیون حمل و نقل شورا در این کمیته باشد گفت: دست فروشی در اتوبوس و مترو پسندیده نیست.

نهایتاً به اعضای شورا به پیشنهاد هاشمی مبنی بر حذف نماینده کمیسیون حمل و نقل از کمیته ساماندهی دستفروشان رأی مثبت دادند.

منبع: همشهری آنلاین

به "تصویب یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست فروشان پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست فروشان پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید