تمیز کردن قیچی و روش نگهداری از آنها

به گزارش وبلاگ نصرت، تمیز کردن قیچی اهمیت ویژه ای داره و باعث عمر طولانی تر این ابزار میشه. قیچی، یکی از ابزار های بسیار کاربردیست که حداقل یک دونه از اون توی همه خونه ها پیدا میشه. حالا اگه مثلا اهل دوخت و دوز یا هنرهای دستی دیگه ای باشید برای خودتون قیچی های مخصوص دارید. اینکه بلد باشیم از ابزار کارمون درست نگهداری کنیم خیلی مهمه چون هم عمرش رو طولانی تر میکنه و هم راحت تر و بهتر میشه باهاش کار کرد. پس چندتا راه حل ساده برای نگهداری از قیچی ها بهتون میگم.

تمیز کردن قیچی و روش نگهداری از آنها

تمیز کردن قیچی

برای تمیز کردن اکثر قیچی ها فقط به یک پارچه نرم احتیاج داریم، که بعد از هر بار استفاده از طریق اون پارچه، خاک و خرده ریزه های روی قیچی و لبه های اون رو پاک کنیم.

قیچی های مخصوص آشپزخانه رو بعد از استفاده حتما باید بشوریم و کاملا اون ها رو خشک کنیم.

برای پاک کردن خرده ریزه های چسبناک و سرسخت روی لبه های قیچی های باغبانی میتوان از تینر استفاده کرد.

اگر قیچی شما به دلیل تماس با آب یا به دلیل قدیمی بودن فرسوده شده و زنگ زده تیغه های اون رو با یک توپ پنبه ای یا نخی که در سرکه سفید خیسانده شده پاک کنید.

تیز کردن قیچی

وقتی که برای برش زدن با قیچی باید کلی کوشش کنید یعنی قیچی شما کند شده و احتیاج به تیز کردن داره. اگه مطمئن نیستید که قیچی شما احتیاج به تیزکاری داره میتونید این روش رو امتحان کنید. یک تکه ضخیم از پارچه نرمی رو انتخاب کنید به آرامی اون رو برش بزنید اگه پارچه به جای برش خوردن تا خورد یعنی قیچی شما کُند شده و به تیز کردن احتیاج داره.

برای تیز کردن قیچی میتونید از سنگ ها و قیچی تیز کن های مخصوص بهره ببرید و پس از اون قیچی رو روغن کاری کنید. قبل از استفاده روغن های اضافی رو پاک کنید.

نگهداری از قیچی ها

اگه همیشه یک جعبه شلوغ رو برای پیدا کردن قیچی زیر و رو میکنید این یعنی شما قیچیتون رو در یک جای نامناسب نگهداری میکنید. همه وسایل داخل اون جعبه میتونن تیغه ها و لبه قیچی شما رو خط خطی کنن، نوک قیچی رو بشکنند و تنظیم بین دو لبه رو بهم بریزند.

بهترین راه نگهداری از قیچی ها، قرار دادن اونها در یک مکان و جای معین هست. میتونید از یک پاکت یا کیف ابزار یا جعبه های کوچیک برای نگهداری از قیچی هاتون بهره ببرید.

هر چند ماه یکبار یک پارچه نرمی رو به روغن آغشته کنید و محل اتصال دو تیغه قیچی رو روغن کاری کنید. این کار باعث حرکت نرم تر و بدون اصطکاک تیغه ها میشه.

جداسازی قیچی ها

بهتره که قیچی ها رو طبق کاربرد مخصوصشون جدا کنید و از هر قیچی برای کار مخصوص خودش بهره ببرید.

قیچی مخصوص پارچه برای خیاطی و دوزندگی، قیچی های مخصوص کاغذ برای برش کاغذ و … این کار تیغه های قیچی رو برای مدت طولانی تری تیز نگه میداره.

منبع: مجله الکترونیک دونفره

به "تمیز کردن قیچی و روش نگهداری از آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن قیچی و روش نگهداری از آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید