فراوری بستنی بدون شیر با یاری مهندسی ژنتیک

به گزارش وبلاگ نصرت به نقل از فیوچریسم، استارت آپی به نام Perfect Day Foods با دستکاری ژنتیک یک مخمر نوعی بستنی خامه ای ابداع نموده است. این مخمر پس از دستکاری ژنتیکی قادر به فراوری یکی از پروتئین های شیر به نام وی (whey) است. این پروتئین برای فراوری بستنی بدون استفاده از شیر به کار رفته است.

فراوری بستنی بدون شیر با یاری مهندسی ژنتیک

این استارت آپ ادعا می نماید نخستین بستنی جهان را ابداع نموده که در آن از مواد حیوانی استفاده نشده است. البته در حال حاضر انبوهی از بستنی های گیاهی و غیر لبنی در بازار وجود دارد اما تنها نکته متمایز نماینده این بستنی پروتئین وی است. وجود این پروتئین سبب می گردد بافت و طعم بستنی شباهت زیادی به نمونه واقعی داشته باشد.

موسسان این استارت آپ هر دو مهندس زیستی و البته گیاهخوار هستند.

ریانا پاندیا یکی از موسسان این استارت آپ می گوید: هر دوی ما قبلاً در حوزه داروسازی نیز فعالیت نموده ایم. در این حوزه دارو و درمان های مختلفی با استفاده از فرایند تخمیر فراوری می شوند. بنابراین تصمیم گرفتیم از همین فناوری برای فراوری پروتئینی پر هوادار استفاده کنیم.

درهمین راستا آنها دی ان ای یک مخمر را مهندسی کردند تا پروتئین های کازئین و وی فراوری کند. این پروتئین ها در مواد لبنی نیز وجود دارند. از آنجا که پروتئین های فراوریی در این روش جدید بدون لاکتوز هستند و برای دستیابی به آنها نیازی به پرورش گاو نیست، این راه چاره مناسبی به نظر می رسد.

پروتئین های مذکور همان مواد مغذی لبنیات و همان طعم را دارند. آنها در ترکیب با چربی های گیاهی و شکر نوعی بستنی فراوری می نمایند که طعم آن شباهت زیادی با نمونه واقعی دارد.

به هرحال این استارت آپ تصمیم دارد پروتئین های فراوریی خود را به عنوان مواد اولیه به فراوری نمایندگان بزرگ مواد غذایی ارائه کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری بستنی بدون شیر با یاری مهندسی ژنتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری بستنی بدون شیر با یاری مهندسی ژنتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید