جاهای دیدنی شهر لیون فرانسه

به گزارش وبلاگ نصرت، تعداد محدودی از شهر های فرانسه هستند که همانند لیون می توانند تاریخ غنی و طولانی فرانسه را به جهانیان نشان دهند .این شهر پایتخت منطقه رون-آلپ بوده و در مرز بین سوییس و ایتالیا واقع شده است. با چشم پوشی از بلایای طبیعی و ساخته دست بشر در طول تاریخ 2000 ساله اش، بخش های غنی و مختلف لیون نمایانگر کامل تاریخ آن است. از حومه رنسانس Vieux تا تپه های فورویر Fourvière که رومیان برای اولین بار در آن سکنی گزیدند، هر کدام از مناطق لیون تجربه گردشگری منحصر به فردی را برای بازدیدکنندگان پیشنهاد می نماید. بسیاری از جاذبه های برتر لیون، در شب بیشتر خود را به نمایش می گذارند. به همین خاطر است که به این شهر نام پایتخت شب را داده اند. هم چنین این شهر زادگاه سرآشپزهای بزرگی است و به همین خاطر نیز به پایتخت غذاهای لذیذ شهرت یافته است. همین موضوع می تواند دلیل خوبی برای بازدید جهانگرد ها از آن باشد. در ادامه با مجله سفر همراه شوید تا با 10 جاذبه برتر شهر لیون آشنا شوید:

جاهای دیدنی شهر لیون فرانسه
  1. میدان بلکور:

یکی از جاذبه های اصلی منطقه Presquîle واقع بین سئون و رودخانه ها رون، میدانی به نام بلکور است که عظیمترین میدان عابر پیاده در اروپا محسوب می شود. اندازه عظیم میدان آن را به یک مکان ایده آل برای فستیوال های محلی، کنسرت های خیابانی و رویداد های مخصوص تبدیل نموده است. اضافه شدن یک چرخ و فلک عظیم نیز زیبایی خاصی به آن بخشیده است. هم چنین مجسمه های زیادی در آن وجود دارد که شامل یک مجسمه قرن نوزدهم از پادشاه لویی چهاردهم نشسته بر اسب است، اما نزدیکی این میدان به یک مرکز خرید لوکس باعث ایجاد ترافیک بیشتری در آن می شود.

  1. کلیسای جامع لیون:

این کلیسا در قلب منطقه Vieux لیون قرار گرفته است. کلیسای سنت جان باپتیست د لیون در طول 300 سال ساخته شد و باقی مانده هر دوره از ساخت و ساز در آن، کاملا از ساختار کلیسا مشهود است. پنجره های رنگی شیشه ای و علامت صلیب در هر دو طرف آن به سال 1200 برمی شود. ساعت نجومی قرن چهاردهم، یک فناوری بسیار عظیم برای زمان خود محسوب می شد. ارگان چشمگیر کلیسا، در 1800 دوباره بازسازی شد. از ویژگی های شاخص باقی مانده از ساختمان های قرن چهاردهم که موقعیت مورد نظر را قبل از ساختمان کلیسا اشغال نموده اند، باغ های باستان شناسی در کنار درب است که واقعا ارزش بازدید کردن را دارد.

  1. تئاتر رومی فورویر:

این تئاتر رومی، یکی از قدیمی ترین تئاترهای موجود در فرانسه است که به دستور آگوستوس در قرن 15 تا 17 قبل از میلاد ساخته شد و در زمان سلطنت هادریان گسترش یافت. این ساختمان کنار تپه فورویر ساخته شده است که در زمان رومیان درست در مرکز شهر قرار داشت. سالن تئاتر دارای جایگاه های شیب دار، طبقات تزیین شده و یک صحنه نمایش عظیم است. در نزدیکی آن، باقی مانده ادئون قرار گرفته است که بسیار کوچک تر از این سالن تئاتر بوده و برای نمایش های موسیقی و رقابت های شعر مورد استفاده قرار می گرفت.

  1. موزه هنرهای زیبا:

این موزه از سنگ های جمع آوری شده از سقوط دیوار ساخته شده است. این موزه اولین مکان صومعه سنت پیر بوده است. زمانی که راهبه ها در طول انقلاب فرانسه از شهر اخراج شدند، شورای شهرداری این ساختمان را به عنوان محلی برای حفظ گنجینه های فرهنگی این شهرستان انتخاب کرد. به طور رسمی در سال 1803 افتتاح شد و به طور کامل در سال 1990 بازسازی گشت. موزه امروزی با داشتن مجموعه های عظیمی از دوران مصر باستان و نقاشی های قرن بیستم مانند ماتیس، پیکاسو و براک، می تواند با موزه لوور فرانسه در حجم و تنوع رقابت کند.

  1. Mur des Canuts:

در بلوار DES Canuts واقع شده است. این نقاشی دیواری گسترده، میراث محله ای را به تصویر می کشد که اولین مکان برای بیشتر بافندگان ابریشم در شهر بوده است. این نقاشی در سبک trompe-loeil نقاشی شده است و با آبرنگ بر روی گچ کشیده شده است تا مرز بین هنر و واقعیت را به تصویر بکشد. این نقاشی برای اولین بار در سال 1987 کشیده شد و سپس در طی سال های مختلف بازسازی و بازسازی گشت.

  1. Rue St-Jean:

شاهراه اصلی در منطقه Vieux لیون، Rue St-Jean است که برای اولین بار مرکز صنعت ابریشم در شهر بود. بازدیدنمایندگان می توانند نمونه های بسیار خوب و ظریفی از معماری رنسانس و حومه شهر در این منطقه پیدا نمایند. بیشتر خانه ها و کاخ های زیبا برای بازرگانان ابریشم ساخته شده است. رستوران ها که در قرن نوزدهم برای آشپزی خانواده های اشرافی به کار می رفت، هم اکنون برای استفاده عموم گسترش و توسعه یافته است. این مکان یکی از بهترین مکان های موجود در شهر لیون برای نمایش خوراک های محلی مانند gratin dauphinois و rognons de veau à la moutarde است.

  1. میدان ترو(Place des Terreaux) :

این میدان در مرکز شهر لیون قرار گرفته است. اولین ساخت آن به قرن سیزدهم بر می شود و نقش بسیار مهمی در تاریخ این شهر بازی می کرد. این میدان در اصل به عنوان بخشی از یک استحکام دیواری ساخته شد و سپس به میدان شهر تبدیل گشت. این مکان شاهد گردن زدن های مختلفی از طول انقلاب فرانسه بوده است. میدان مرکزی امروزه از شرق با تالار شهر لیون و از جنوب با موزه هنر های زیبا هم مرز است. در قسمت شمالی این میدان نیز یک فواره واقع شده است که توسط فردریک آگوست، خالق مجسمه آزادی طراحی شده است.

  1. پارک سرطلایی(Parc de la Tete dOr):

پارک سر طلایی در لیون، یک مقصد و مکان محبوب برای خانواده ها،دوچرخه سواران و دوندگان است. بیشتر جذابیت این پارک به خاطر وجود چرخ و فلک ، باغ وحش، یک قطار کوچک و خیمه شب بازی در آن است. همچنین در این پارک، انواع امکانات ورزشی در تمامی زمینه ها وجود دارد. دریاچه ای که در آن قرار گرفته است، فرصت قایق سواری،پیک نیک دریایی و پیاده روی درامتداد خط ساحلی زیبای آن را فراهم می نماید. چیزی که برای بازدیدنمایندگان بیشتر جذاب خواهد بود، Jardin Botanique de است که ویژگی های گلخانه های قرن نوزدهم را به تصویر می کشد و با طیف گسترده ای از گیاهان گرجهتی، از جمله آلاچیق قدیمی، گیاهان گوشتخوار و نیلوفرهای آبی از آمازون پر شده است.

  1. کلیسای فورویر:

این کلیسا در قرن نوزدهم توسط معماری به نام پیر بوسان طراحی شده است. معماری کلیسا در نوع خود بی نظیر بوده و هر دو سبک بیزانسی و روم شرقی در آن به کار رفته است. علاوه بر چهار برجی که از گوشه های آن سر برافراشته است، این کلیسا دارای یک برج ناقوسی با مجسمه طلایی از مریم مقدس است. محراب بالای کلیسا نیز با موزاییک و شیشه های رنگی آراسته شده است. بازدیدنمایندگان می توانند برای رسیدن به این کلیسا از ایستگاه های مترو استفاده نمایند و یا با پای پیاده تپه های فورویر را بپیمایند.

  1. کوچه های ترابوله(Vieux Lyon Traboules) :

لیون به خاطر داشتن جهت های ترابوله که از پول حاصل از فروش ابریشم ساخته شده بود، مشهور است. این جهت ها، برای حفاظت از پارچه های ظریف از آب و هوای نامساعد که از منطقه ای به منطقه دیگر منتقل می شد، ساخته شده است. منطقه Vieux لیون یکی از طولانی ترین ترابوله ها را در شهر دارد. به خاطر وجود درهای پنهانی، کریدور ها در طول جنگ جهانی دوم به مکانی مناسب برای فرار از دست دشمن تبدیل شده بودند. امروزه بسیاری از این ترابوله ها دارای مالک خصوصی هستند. با این حال، بازدید نمایندگان می توانند در طول ساعت های خاصی از روز از این مکان ها دیدن نمایند.

منبع: مجله سفر

به "جاهای دیدنی شهر لیون فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی شهر لیون فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید