دنیا چند قطبی، آماده ورود ایران به قدرت های دنیای است

به گزارش وبلاگ نصرت، خبرنگاران: په په اسکوبار، تحلیلگر برزیلی مسائل سیاسی گفت: کشورهای برزیل، چین، روسیه و هند در حال حاضر از قدرتمند ترین کشورهای جهان هستند و کشورهایی مانند ایران، آفریقای جنوبی و اندونزی کاندیدای ورود به جمع این کشورها تا خاتمه دهه فعلی هستند.

دنیا چند قطبی، آماده ورود ایران به قدرت های دنیای است

به گزارش وبلاگ نصرت، په په اسکوبار، تحلیلگر و کارشناس ارشد برزیلی مسائل سیاسی، در اولین روز دومین کنفرانس بین المللی افق نو که در ادامه جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در تهران در حال اجرا است با اشاره به ویژگی های نظام جامعه دنیای گفت: نظام جامعه دنیای در عین اینکه پیچیده است، شنماینده نیز هست و همین شنمایندگی باعث ظهور قدرت های بزرگ و مستقل دنیای مانند روسیه، چین، هند و... شده است.

اسکوبار با اشاره به پیش بینی یک نویسنده مبنی بر ظهور و قدرت نمایی کشورهای برزیل، چین، روسیه و هند ادامه داد: حالا شاهد ان هستیم که این پیش بینی به وقوع پیوسته و این کشور ها در حال حاضر جزو قدرتمند ترین کشور های دنیا هستند. حال آن که تعداد این کشور ها تا خاتمه این دهه بیشتر هم خواهد شد و کشورهایی مانند ترکیه، ایران، آفریقای جنوبی و اندونزی کاندیدای ورود به جمع این کشورها تا خاتمه دهه فعلی هستند. کشورهایی که طبقه متوسط انها افزایش یافته اند و قدرت آنها نیز بسیار رشد پیدا نموده است.

تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی توضیح داد: حالا دنیا، چند قطبی شده و قدرتهای نوظهور به دنبال افزایش قدرت خود با تسلط بر اوضاع اقتصادی به خصوص در حوزه انرژی، نفت و گاز هستند. در رابطه با همین موضوع است که می بینید روسیه، چین و هند به دنبال تبادل انرژی با کشور ایران هستند.

این کارشناس بین المللی اهل برزیل ضمن اشاره به قدرت بالقوه و کنونی این کشورها ادامه داد: اینها می توانند به یک آلترناتیو برای بانک دنیای تبدیل شوند و بسیار بیش از الان در صحنه جامعه دنیای نقش آفرینی نمایند.

اسکوبار افزود: حتی می توان این کشورها را آلترناتیوی برای ناتو نیز به شمار آورد. البته تمام این موضوعات بستگی به ایجاد مکانیسم منسجمی در میان این کشورها به خصوص در حوزه انرژی دارد که شاید تا 5-6 سال آینده شاهد آن باشیم.

تحلیلگر مسائل سیاسی بین الملل درباره قدرت بالقوه منطقه اوراسیا گفت: باید از ظرفیت هایی مانند جاده ابریشم و امثال آن در راستای تحکیم نقش اوراسیا در برابر قدرت امریکا استفاده کرد.

اسکوبار ادامه داد: حالا شاهد آن هستیم که صندلی دیوار آهنی عوض شده است و به منطقه شرقی اروپا و اوکراین رسیده است. حالا با تغییر معادلات در مورد دیوار آهنی، شاهد ظهور نئو فاشیست ها و نئو نازیست ها به تبع این دیوار آهنی هستیم.

په په اسکوبار در خاتمه گفت: در سال های اخیر می بینیم که مناسبات خوبی بین چین و روسیه با کشور آلمان شکل گرفته که به نظر من ترکیب سه کشور چین، روسیه و آلمان در اینده تبدیل به قطب بزرگ دنیای می گردد.

انتهای پیغام،

منبع: تسنیم

به "دنیا چند قطبی، آماده ورود ایران به قدرت های دنیای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا چند قطبی، آماده ورود ایران به قدرت های دنیای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید