خواب بد شبانه، حساسیت به درد را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ نصرت، محققان برای اولین بار متوجه شدند که مغز چگونه موجب ارتباط بین خواب و درد می گردد.

خواب بد شبانه، حساسیت به درد را افزایش می دهد

به گزارش ، بنابه گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، حتی یک شب خوب نخوابیدن، فرد را به درد، حساس تر می نماید. بیدار ماندن در شب، عصب های ناحیه ماده خاکستری مغز که درد را حس می نمایند، فعال می نماید و آن بخش از اعصاب سرکوب نماینده درد را از کار می اندازد.

محققان برای اولین بار متوجه شدند که مغز چگونه موجب ارتباط بین خواب و درد می گردد. آن ها معتقدند بیمارانی که در بخش ریکاوری بیمارستان قرار دارند، باید خواب شبانه خوب و راحتی داشته باشند تا از دردهایشان کاسته گردد. سروصدا و نبود خواب مناسب شبانه، احساس درد و بیماری های آن ها را طولانی تر می نماید.

محققان روی تعدادی بزرگسال جوان و البته سالم، آزمایش هایی انجام دادند. آن ها پای این افراد را در برابر حرارت دردناک قرار دادند و در همان حال عملکرد مغزشان را اسکن کردند. اسکن های مغزی نشان داد که وقتی این افراد خواب شبانه کافی نداشتند، علایم طبیعی مربوط به احساس درد در آن ها بیش از حد معمول می شد.

البته افزایش حساسیت به درد در قشر مخی حسی تنی (somatosensory)، جای تعجبی ندارد. اما آنچه که این محققان را شگفت زده کرد، کاهش واکنش در هسته آکومبانس بود. این هسته نوعی مدار پاداش است که ماده شیمیایی حال خوب، یعنی دوپامین را برای کاهش درد، ترشح می نماید.

محققان می گویند، بی خوابی نه تنها شدت احساس درد در نواحی مربوط به آن در مغز را افزایش می دهد، بلکه جلوی ترشح طبیعی مواد آرام نماینده درد را هم می گیرد.

این آنالیز، علت شدت چرخه کم خوابی و درد مزمن و حتی اعتیاد به مسکن ها را نشان می دهد. هر قدر افراد خواب شبانه بدی داشته باشند، درد های مزمن شان شدت می یابد و با مصرف مسکن ها، در جهت اعتیاد به این مواد هم قرار می گیرند.

محققان در آنالیز بیشتر ارتباط خواب شبانه و درد، بیش از 230 بزرگسال را مورد آنالیز قرار دادند. محققان از آن ها خواستند که تعداد ساعات خواب شبانه شان و مقدار درد های احتمالی که در روز حس می کردند را بگویند. نتایج نشان داد که حتی تغییر جزئی در خواب شبانه، احساس درد در روز را افزایش می داد.

محققان می گویند، خواب شبانه با کیفیت می تواند اثر بسیار خوبی روی درمان درد های مزمن داشته باشد. این موضوع در بیمارستان ها بسیار مهم است و باید برای بهتر شدن حال بیماران، محیط استراحت راحت و آرامی برای آن ها ترتیب داده گردد تا با خواب شبانه خوب، بتوانند درد های مزمن شان را تحمل نمایند و بهبود یابند.

منبع: سلامت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خواب بد شبانه، حساسیت به درد را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب بد شبانه، حساسیت به درد را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید