داوطلبان کنکور پس از دریافت نتیجه اولیه چه نمایند؟

به گزارش وبلاگ نصرت، داوطلبان مجاز آزمون سراسری باید پس از دریافت کارنامه، از روز یکشنبه 20 مردادماه باید برای انتخاب رشته اقدام نمایند.

داوطلبان کنکور پس از دریافت نتیجه اولیه چه نمایند؟

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ نصرت، کارنامه اولیه آزمون سراسری سال 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org کارنامه خود را مشاهده نموده و از آن پرینت بگیرند.

نحوه دریافت کارنامه

داوطلبان از اینجا می توانند کارنامه خود را دریافت نمایند.

البته داوطلبان باید شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره داوطلبی، نام خانوادگی، نام، شماره شناسنامه و سال تولد یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه را داشته باشند تا از یکی از سه طریق اعلام شده بتوانند کارنامه خود را مشاهده نمایند.

پس از دریافت کارنامه چه روندی باید انجام گردد؟

در کارنامه ضمن اعلام رتبه، معین شده است که داوطلبان برای انتخاب رشته در کدام دانشگاه ها مجاز شده اند، بنابراین داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی (رشته های با آزمون) هستند می توانند از روز یکشنبه 20 مرداد برای انتخاب رشته اقدام نمایند.

تأکیدات پیش از انجام انتخاب رشته

داوطلبان باید پیش از تکمیل فرم انتخاب رشته، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) را مطالعه نمایند.

این دفترچه شامل بخش پیوست ها (توضیحات و شرایط و ضوابط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی)، هم هست که برای هر یک از گروه های آزمایشی به تفکیک از صبح روز پنج شنبه 17 مردادماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد و داوطلبان باید این بخش را هم مطالعه نمایند.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته شامل شرایط و ضوابط اختصاصی رشته های مختلف تحصیلی دوره های روزانه، شبانه، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد، دانشگاه پیغام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و توضیحاتی درباره نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته توسط داوطلبانی که براساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته در هر یک از دوره هاست.

داوطلبان می توانند کدرشته های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش نویس مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج نموده و پس از اطمینان از صحت کدرشته محل های انتخابی در روز یکشنبه 20 مردادماه که روز شروع انتخاب رشته است، کدرشته های انتخابی خود را در فرم انتخاب رشته بازنویسی نمایند.

انتخاب رشته چگونه انجام می گردد؟

داوطلبان از یکشنبه 20 مردادماه تا پنج شنبه 24 مردادماه مهلت دارند تا برای انتخاب رشته به وسیله سایت سازمان سنجش اقدام نمایند.

بر اساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کدرهگیری و شماره شناسنامه است.

داوطلبان باید کدرشته محلهای تحصیلی مورد علاقه خود را از رشته های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز یا گروه های آزمایشی مجاز در دوره های مختلف روزانه، شبانه، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، دانشگاه پیغام نور ثبت نمایند.

بدیهی است پس از تائید نهایی کدرشته های انتخابی توسط داوطلب، شماره 15 رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار داوطلب قرار داده می گردد.

این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می گردد. داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می گردد، در ضمنً پس از انتخاب رشته و دریافت رسید 15 رقمی نیز داوطلبان می توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح یا ویرایش نمایند.

تسهیلات درنظر گرفته شده برای انتخاب رشته مطمئن

سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش نیز به منظور هدایت و یاری به داوطلبان در انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1398 (برای رشته های با آزمون) از اوایل هفته آینده به وسیله سایت سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار می گیرد.

ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1398 شامل مطالب مفید و کاربردی درباره انتخاب رشته از جمله تشریح محتوای کارنامه آزمون، آشنایی با بومی گزینی، انواع سهمیه ها، استفاده از انتخاب رشته مجازی و نکته های مهم در انتخاب رشته اصلی تدوین و در اواخر این هفته منتشر می گردد.

علاقمندان به دانشگاه های پیغام نور، غیرانتفاعی، فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی چه نمایند؟

داوطلبانی که در زمان ثبت نام برای پذیرش در رشته های با آزمون دانشگاه پیغام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی اعلام علاقمندی ننموده اند در این مرحله می توانند با پرداخت هزینه مربوط به علاقمندی به این دوره ها به مبلغ 138000 (یکصدو سی و هشت هزار) ریال به وسیله سیستم پرداخت اینترنتی مندرج در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان (بخش خرید کارت اعتباری) برای انتخاب رشته از این دوره ها اقدام نمایند.

داوطلبان علاقمند به پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران درصورتیکه مطابق کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان وتربیت دبیر شهید رجایی شده اند در این مرحله می توانند با پرداخت هزینه مربوط به علاقمندی به رشته های این دانشگاهها به مبلغ 69000 (شصت و نه هزار) ریال به وسیله سیستم پرداخت اینترنتی مندرج در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان (بخش خرید کارت اعتباری) نسبت به انتخاب رشته از این دانشگاهها اقدام نمایند.

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزادی ها

داوطلبان علاقمند به انتخاب رشته های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی باید پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون و دریافت کارنامه، برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از 20 مردادماه به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org مراجعه نمایند، انتخاب رشته برای رشته های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی مندرج در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون بطور مجزا و به وسیله دانشگاه مذکور انجام می پذیرد.

انتخاب رشته برای ادامه تحصیل در کدرشته های بدون آزمون

پذیرش در رشته محل های صرفاً براساس سوابق تحصیلی توسط دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده در سال 1398 به صورت جدا از رشته محل های با آزمون و مستقل از این مرحله با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و با ملاک معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم داوطلب و رشته انتخابی وی انجام می گردد.

داوطلبان (اعم از اینکه در آزمون سراسری ثبت نام نموده یا ننموده اند یا در جلسه آزمون حاضر یا غایب بوده اند) می توانند با مراجعه به سامانه پذیرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصیلی مندرج در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان که از تاریخ 20 اسفندماه 97 فعال شده و هنوز فعال است، ثبت نام و انتخاب رشته نمایند.

مهلت ثبت نام و انتخاب رشته این دوره ها برای این داوطلبان تا 28 شهریور است.

به گزارش فارس، نتیجه نهایی آزمون سراسری سال 98 اواخر شهریورماه منتشر می گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "داوطلبان کنکور پس از دریافت نتیجه اولیه چه نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوطلبان کنکور پس از دریافت نتیجه اولیه چه نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید