درباره آنتونی استوکس، ستاره تراکتورسازی، رقیب آنری و شاگرد ونگر

به گزارش وبلاگ نصرت، ونگر که عاشق کار با بازیکنان جوان و حتی نوجوان و پرورش آن ها بود، استوکس را کشف کرد و در 16 سالگی از این مهاجم در لیگ کاپ انگلیس استفاده کرد. آن هم مقابل ساندرلند و در حضور بازیکنانی بزرگ.

درباره آنتونی استوکس، ستاره تراکتورسازی، رقیب آنری و شاگرد ونگر

به گزارش وبلاگ نصرت ،امیر اسدی،اگر بخواهیم از آنتونی استوکس، مهاجم ایرلندی تراکتورسازی بیشتر بدانیم، باید رزومه پربار او را ریزتر از قبل آنالیز کنیم. مهاجم 30 ساله ای که با انبوهی از مربیان بزرگ فوتبال انگلیس کار نموده و افتخارات بسیاری به دست آورده. استوکس که حالا در خط حمله تراکتورسازی آقایی می نماید، فوتبال خود را در آکادمی آرسنال شروع کرد و خیلی زود چشم های تیزبین آرسن ونگر به توانایی های او خیره شد.

ونگر که عاشق کار با بازیکنان جوان و حتی نوجوان و پرورش آن ها بود، استوکس را کشف کرد و در 16 سالگی از این مهاجم در لیگ کاپ انگلیس استفاده کرد. آن هم مقابل ساندرلند و در حضور بازیکنانی بزرگ که خط حمله آرسنال را در آن مقطع تشکیل می دادند. از دنیس برکمپ هلندی گرفته تا تیری آنری که عنوان بهترین گلزن تاریخ این باشگاه لندنی را به نام خود ثبت کرد.

استوکس برای فصل 2007-2006 به ساندرلند رفت. با رقمی در حدود 2 میلیون پوند که در آن مقطع او را به گران ترین بازیکن نوجوان فوتبال انگلیس تبدیل کرد. استوکس در ساندرلند زیر نظر نایل کویین و سپس روی کین کار کرد و دو گل هم در چمپیونشیپ به ثمر رساند. یک لیگ سخت و طاقت فرسا که دست کمی از لیگ های معتبر فوتبال اروپا ندارد. ساندرلند در آن فصل همراه استوکس موفق شد به لیگ برتر صعود کند.

برای استوکس، بازی در لیگ برتر یک رویا بود. رویایی که در 19 سالگی به آن رسید و با حضور در ترکیب ساندرلند نشان داد که مهاجم قابل اعتمادی است. یکی دو فصل بازی برای ساندرلند در لیگ برتر و شفیلدیونایتد در چمپیونشیپ، استوکس را راضی کرد تا از انگلیس به اسکاتلند کوچ کند و پیراهن هیبرنیان را بپوشد.

هیبرنیان، شروع مسیر پرافتخار استوکس در دوران بازیگری بود. او در لیگ اسکاتلند بارها دروازه حریفان را گشود و بعد از تنها دو فصل به سلتیک رفت تا بازی برای یکی از دو قدرت برتر فوتبال اسکاتلند را تجربه کند. در همه این سال ها استوکس گل های پرشماری برای سلتیک زد. از لیگ اسکاتلند گرفته تا لیگ اروپا که انگار گل زدن در آن ها برای استوکس به یک کار معمولی تبدیل گردیده بود.

بازگشت به هیبرنیان و سپس چمپیونشیپ و پوشیدن پیراهن بلکبرن روورز، قدم های بعدی استوکس در سال های اخیر بود. مهاجمی که در اسکاتلند لقب آقای گل را از رسانه ها دریافت کرد، چون همیشه و در همه حال بوی گل می داد. نیم فصل بازی در لیگ یونان و باشگاه آپولون اسمیرنیس، سرانجام کار استوکس در فوتبال اروپا بود. چرا که او به درخواست جان توشاک و بعد از توافق با تراکتورسازی به ایران آمد تا برای این باشگاه تبریزی بازی کند.

استوکس در 4 هفته ای که قدم به لیگ ایران گذاشته، درخشیده و دو گل حساس به ثمر رسانده. اولی مقابل نساجی قائمشهر و دومی هم سپاهان در اصفهان. بازیکنان تراکتورسازی درباره او می گویند: یک مهاجم با توانایی های ویژه. هم گل زن و هم جنگنده. کسی که شاید تا امروز مثل او وارد لیگ ایران نگردیده. از استوکس بیشتر از این ها خواهید شنید.

حضور استوکس در خط حمله تراکتورسازی، قدرت این تیم را در فاز تهاجمی افزایش داده و حریفان را دچار مشکل نموده. رقیب تیری آنری و دنیس برکمپ،شاگر آرسن ونگر و روی کین و در نهایت آقای تراکتورسازی که حالا می تواند یک مدعی جدی برای کسب کفش طلای لیگ هجدهم باشد. مهاجمی با سابقه بازی در لیگ برتر انگلیس، لیگ برتر اسکاتلند، لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا که نه تنها رزومه اش فوق العاده است بلکه از نظر بدنی و شم گلزنی نیز نشان داده در بهترین شرایط ممکن واقع شده است.

تراکتورسازی با حضور استوکس، مشکلی در خط حمله احساس نمی نماید اما اگر دو مدافع قوی تر از فعلی ها در ترکیب داشت می توانست همین حالا هم یک مدعی جدی برای کسب عنوان قهرمانی باشد. عنوانی که برای رسیدن به آن، فقط حضور آنتونی استوکس آماده در خط حمله کافی نیست.

9

منبع: ایران ورزشی

به "درباره آنتونی استوکس، ستاره تراکتورسازی، رقیب آنری و شاگرد ونگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره آنتونی استوکس، ستاره تراکتورسازی، رقیب آنری و شاگرد ونگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید