دنیای متفاوت جشنواره های سینمایی!

به گزارش وبلاگ نصرت، مجله مهر: به روزهای برگزاری بزرگترین رویداد سینمایی ایران نزدیک می شویم. جشنواره فیلم فجر که سال هایی نام بین المللی را بر خود داشت و حالا چند سالی می گردد که بخش ملی و بین المللی را از یکدیگر جدا نموده اند. سال هاست در کشور بحث برگزاری استاندارد جشنواره فیلم فجر مطرح است و مسئولان برگزاری هم اجرایی کردن بعضی برنامه ها را به نمونه های خارجی شبیه می دانند. اما صرف نظر از اینکه دقیقا کدام بخش از جشنواره ما شباهتی به مدل های برگزار شده در دیگر کشورها دارد، به این نکته می توان اشاره نمود که جشنواره های بزرگ جهان که همه ما بارها و بارها نام آن ها را شنیده ایم، چارچوب های تعیینی دارند که هر ساله تکرار می گردد. از نحوه انتخاب آثار حاضر و بخش های مختلفی که جشنواره دارد تا تعیین بودن جوایزی که به آثار مختلف می دهند. با اینکه بعضی جشنواره ها مانند کن یا برلین بخش های زیادی دارند که حتی ممکن است مخاطب را گیج کند، اما با همین بخش های زیاد توانسته اند در هر دوره میزبان تعداد فیلم های بسیاری باشند. اتفاقی که در ایران تقریبا غیرممکن به نظر می رسید، از آن جایی که جشنواره برای ما یعنی دیدن همه فیلم ها و تصور کنید اگر در 10 روز بخواهیم همه 300 فیلم را ببینیم و در نشست های رسانه ای آن ها هم شرکت کنیم! این کار قطعا امکان پذیر نیست و البته در جشنواره های دیگر مخاطبان بر اساس برنامه اعلام شده انتخاب می نمایند که کدام اثر را در کدام سالن به تماشا بنشینند و خودشان هم می دانند با هر انتخاب، فیلم های دیگری را از دست می دهند، اما این همان جشنواره است، چند روز شلوغ، پر سر و صدا و البته پرکار که احتمالا همه آثارش را همه نمی بینند.

دنیای متفاوت جشنواره های سینمایی!

در این گزارش نگاهی داریم به شکل و شمایل جشنواره های بزرگ و معتبر سینمایی که سالانه در گوشه و کنار دنیا برگزار می شوند.

کن

نخستین دوره جشنواره فیلم کن قرار بود در سال 1939 در شهر ساحلی کن به ریاست لوئی لومییر برگزار گردد که به دلیل جنگ در اروپا تنها با یک نمایش خصوصی افتتاح شد. بعد از آن نخستین دوره 10 روزه این جشنواره در سپتامبر سال 1946 در شهر کن برگزار گردید. از آن سال تاکنون این جشنواره که سال جاری 71 ساله می گردد، طی 10 روز و در ماه می برگزار می گردد. در این جشنواره در حدود دو هزار فیلم برای حضور گزینش می شوند تا در بخش های مختلف آن حضور داشته باشند، بخش هایی چون رقابتی نخل طلا، جایزه برای کارهای نو و نگاه ها نو، خارج از مسابقه، نمایش ویژه و چندین شاخه دیگر که هر کدام در همین مدت 10 روز دیده و داوری می شوند.

پراعتبارترین جایزه توزیع شده در جشنواره فیلم کن نخل طلایی است که به بهترین فیلم تعلق می گیرد.

ونیز

جشنواره بین المللی فیلم ونیز قدیم ترین جشنواره سینمایی دنیاست و از سال 1932 شروع به کار نموده، این جشنواره در سال های جنگ دنیای دوم برگزار نمی شده است. این جشنواره که در کنار برلین و کن از مهم ترین فستیوال های سینمایی به شمار می رود، مانند دیگر جشنواره ها از بخش های مختلفی تشکیل شده که در نهایت جایزه شیر طلایی به بهترین فیلم می رسد. همچنین بهترین بازیگر زن و مرد نیز جام ولپی را دریافت می نمایند.

از سال 1935 جشنواره به رویدادی سالانه تبدیل شد و مدیریت جشنواره را به اوتاویو کروز دادند و جایزه بازیگران به جام ولپی تغییر نام داد. همچنین از سال 1936 هیات داوران بین المللی داوری فیلم ها را برعهده دریافتد. از سال 1937 نمایش فیلمها در سالن سینما پالاز انجام می شد. امروزه همچنین شیر نقره ای به بهترین کارگردان در بخش مسابقه ونیز اهدا می گردد. با در نظر دریافت بخش های مختلف جشنواره که تعداد فیلم ها متغییر است، در حدود 80 فیلم در این جشنواره به نمایش درمی آید.

برلین

جشنواره فیلم برلین که به نام برلیناله Berlinale هم شناخته می گردد، یکی از قدیمی ترین جشنواره های دنیا است و در کنار جشنواره های ونیز و کن، مثلث معتبرترین رویدادهای سینمایی دنیا را می سازد.

این جشنواره که سال جاری به شصت و هشتمین دوره خود می رسد، هر سال به مدت 10 روز در ماه فوریه (بهمن) برگزار می گردد. جشنواره ای که در آن هم فیلم های جریان تجاری و هم جریان هنری را می توان دید و هر سال بیش از 400 فیلم در بخش های گوناگون آن به نمایش در می آید.

جشنواره برلین 300 هزار بلیت مخصوص تماشاچیان دارد که هرساله خیلی زود به فروش می روند، اما به طور کلی در مدت زمان برگزاری این جشنواره بیش از 20 هزار دست اندرکار صنعت سینما و نزدیک به 4000 خبرنگار از مهمترین رسانه های دنیا حضور دارند و همچنین جشنواره از بخش های متفاوت و زیادی تشکیل شده و در عین حال بخش بازار این جشنواره یکی از بزرگترین رویدادهای این فضا است.

جایزه اصلی جشنواره برلین خرس طلایی است و در سه شاخه بهترین فیلم، بهترین فیلم کوتاه و یک عمر دستاورد هنری اهدا می گردد، همچنین این خرس نماد شهر برلین نیز هست.

جایزه خرس نقره ای نیز جایزه دیگری است که در رشته هایی چون بهترین کارگردان، بهترین بازیگر مرد و زن، بهترین فیلمنامه و بهترین موسیقی فیلم به برگزیده اهدا می گردد.

لوکارنو

جشنواره لوکارنو چهارمین جشنواره معتبر فیلم در دنیاست که در شهر لوکارنو کشور سوئیس برگزار می گردد. این شهر هر ساله به مدت یازده روز در ماه آگوست میزبان حدود 180 هزار نفر از سینمادوستان، 1100 خبرنگار و 3400 نفر از متخصصان سینما است.

بسیاری از دوستداران سینما در نقاط مختلف دنیا خود را به این شهر کوچک در قلب اروپا می رسانند تا جدیدترین ساخته های کارگردان های اغلب ناشناخته دنیا را به تماشا بنشینند. با وجود آمارهای اعلام شده هرساله حدود 200 فیلم در این جشنواره به نمایش گذاشته میگردد که تقریبا 30 فیلم از این تعداد از تولیدات سینمای فرانسه هستند.

جشنواره لوکارنو در تاریخ 23 اگوست سال 1946 با نمایش فیلم خورشید من ساخته جیاکوموجنتیلومو در گرند هتل شهر لوکارنو شروع به کار کرد.

فیلم ها در جشنواره در 10 بخش نمایش داده می شوند که شامل فیلم های متنوع چه در قالب ژانر و چه در ساختار هستند و معروف ترین محل پخش فیلم ها همان پیاتزا گرانده است.

در بخش رقابتی این جشنواره مهمترین جایزه با نام یوزپلنگ طلایی به بهترین فیلم جشنواره اهدا می گردد و پاداش این جایزه به کارگردان و تهیه نماینده فیلم تعلق می گیرد.

تورنتو

جشنواره دنیای فیلم تورنتو رویدادی غیررقابتی عمومی و از مهم ترین جشنواره های سینمای آمریکای شمالی است که هر ساله از هفتم تا هفدهم سپتامبر در ایالت انتاریو کانادا، شهر تورنتو برگزار می گردد. جشنواره فیلم تورنتو هر ساله پس از روز دنیای کارگر شروع می گردد و 10 روز ادامه دارد و در هر دوره به طور میانگین بین 300 تا 400 فیلم در سالن های سینما در مناطق مرکزی تورنتو به نمایش گذاشته می گردد.

جشنواره فیلم تورنتو گرچه خیلی کوچک و جمع جور شروع به کار کرد، اما رفته رفته توانست صندلی خودش را میان سینما دوستان، کمپانی ها و فیلمسازان پیدا کند، تا جایی که سال 2016 حدود 1800 نفر از اهالی رسانه این جشنواره را پوشش خبری دادند و در جشنواره حاضر بودند.

نخستین دوره جشنواره تورنتو در سال 1976 با عنوان جشنواره جشنواره ها شروع به کار کرد. جالب است بدانید در سال نخست مردم تورنتو می توانستند با پنجاه دلار تمام برنامه های جشنواره شامل فیلمهای بلند داستانی و مستندها را ببینند و در برنامه های ویژه شرکت نمایند.

در سال های اخیر بیش از 250٬000 هزار نفر برای هر دوره بوده است که در سال 2009 به بالاترین حد خود رسید. در این دوره 287٬000 نفر از عموم مردم و اهالی سینما با خرید بلیت در سالن های نمایش حضور یافتند و افزون بر آن بیش از 239٬000 نفر در نمایش عمومی میدان یانگ-داندس فیلم ها را به صورت رایگان تماشا کردند.

جشنواره فیلم تورنتو در اصل یک جشنواره غیررقابتی است و بخش مسابقه رسمی و هیات داوران ندارد، اما در خاتمه بهترین فیلم با آرای تماشاگران انتخاب می گردد و به آن فیلم، جایزهٔ انتخاب مردم تعلق می گیرد. روند انتخاب هم به این شکل است که آرای مردم به صندوق ریخته یا به صورت آنلاین جمع آوری می شوند.

بخش های فیلم مستند و جنون نیمه شب نیز جایزه انتخاب مردمی دریافت می نمایند ولی در این دو بخش علاوه بر برنده جایزه اول، انتخاب های دوم و سوم نیز اعلام میشوند.

کارلووی واری

جشنواره فیلم کارلووی مهم ترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی است که نخستین دوره جشنواره در سال 1946 در شهر ماریانسکی برگزار و سال بعد به شهر کارلووی واری منتقل شد.

هر سال بیش از 200 عنوان فیلم جدید از نقاط مختلف دنیا در این جشنواره که نیمه نخست ماه ژوئیه هر سال برگزار می گردد، عرضه می گردد. جایزه اصلی جشنواره گوی بلورین است که در مراسم اختتامیه به برندگان اهدا می گردد. مرکز اصلی این جشنواره که معمولا رویدادهای متنوعی هم دارد، هتل ترمال است اما سالن های سینمایی شهر فیلم های جشنواره را به نمایش درمی آورند.

فیلم هایی در بخش مسابقه جشنواره کارلووی واری نمایش داده می شوند که در بخش های رقابتی جشنواره های دیگر حضور نداشته باشند. بخش رقابتی مستند جشنواره کارلووی واری رویداد مهمی محسوب می گردد و بخشی از جشنواره به کشف هنرمندان و فیلمسازان مستقل اهل کشورهای کمتر شناخته شده است.

جایزه بزرگ جشنواره که به بهترین فیلم اهدا می گردد تندیس گوی کریستالی است با 25 هزار دلار وجه نقد. جایزه وِیژه هیات داوران جشنواره 15 هزار دلار وجه نقد نیز همراه دارد. جایزه بهترین کارگردان، بهترین بازیگر زن و مرد نیز اهدا می گردد. در بخش مستند دو جایزه به بهترین فیلم مستند اهدا می گردد چون بخش مستند دو بخش مستندهای کوتاه تر از سی دقیقه و بلندتر از سی دقیقه را شامل می گردد.

در سال های اخیر جشنواره کارلووی واری میزبان فیلم های بیش از 40 کشور دنیا است و تهیه نمایندگان و فیلمسازان بین المللی و هالیوودی هر ساله به این جشنواره سفر می نمایند.

بوسان

جشنواره دنیای فیلم بوسان یکی از جشنواره های مهم فیلم در آسیا است که سینماگران نوگرا لقب اسکار آسیایی را به آن داده اند این جشنواره هر ساله در ماه اکتبر در کلان شهر بوسان (یا بوسان) کره جنوبی برگزار می گردد و دارای جوایز نقدی قابل توجه ای است.

جشنواره دنیای فیلم بوسان به عنوان نخستین جشنواره دنیای شبه جزیره کره در ماه سپتامبر (13 تا 21 ماه) 1996 شروع به کار کرد. هدف از تاسیس جشنواره معرفی و حمایت از فیلمسازان تازه کار آسیایی بود و یکی دیگر از اهداف جشنواره جذب مخاطبان جوان بود. در نخستین دوره جشنواره 224 مهمان از 27 کشور مختلف حضور داشتند و 173 فیلم از 37 کشور مختلف در جشنواره به نمایش در آمد و در آن دوره 180 هزار نفر حضور بهم رساندند. در سال 1997 و دوره دوم جشنواره زمان برگزاری به ماه اکتبر تغییر کرد و از آن پس ماه اکتبر زمان برگزاری جشنواره دنیای فیلم بوسان شد.

در سال 2011 و شانزدهمین دوره برگزاری مرکز سینمایی بوسان در ناحیه سنتروم سیتی افتتاح شد. این مرکز ساختمان زیبایی با معماری جالب، اثری از معمار اتریشی کوپ هیملبلاو است که با هزینه 150 میلیون دلار برای جشنواره ساخته شد و افتتاحیه و اختتامیه جشنواره در این محل برگزار می گردد. سقف زیبای این عمارت به خاطر حالت فیزیکی اش در کتاب گینس ثبت شده است. مرکز سینمایی بوسان دارای چهار سالن سینما، اتاق های کنفرانس، مرکز رسانه ها و یک سینمای روباز بزرگ در محوطه ساختمان است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دنیای متفاوت جشنواره های سینمایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیای متفاوت جشنواره های سینمایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید