دیوار چین؛ از تاریخچه و سازندگان تا شایعاتی درباره آن

به گزارش وبلاگ نصرت، دیوار چین یکی از عجیب ترین و عظیم ترین سازه های انسانی است که در لیست عجایب هفت گانه دنیا واقع شده است. طولانی ترین دیوار دنیا که به منظور دفاع و جلوگیری از حملات دشمنان ساخته شده بود، اکنون یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری چین به شمار می رود. این سازه باشکوه، در بعضی مناطق با نام های دیوار ده هزار لی (لی واحد اندازه گیری طول در چین است)، مرز بنفش (به دلیل رنگ دیوار)، اژدهای زمینی و دیوار عظیم نیز شناخته می گردد.

دیوار چین؛ از تاریخچه و سازندگان تا شایعاتی درباره آن

تاریخچه دیوار بزرگ چین

قبل از سال 221 میلادی، به دلیل جنگ های بی شمار و سنگینی که بین حکومت چین و حاکمان شمالی هیونک هو درمی گرفت، ایده ساخت دیوار چین به دنیا آمد. اقوام هوم و مغول از مرزهای شمالی به کشور چین حمله می کردند. در نتیجه حاکم وقت، تصمیم گرفت برج های آتش و قلعه هایی در مرزهای شمالی بنا کند تا در زمان حمله دشمن، بتوانند از آن ها استفاده کند.

در آن موقع برج های آتش برای اطلاع ٰرسانی و دیدبانی و قلعه ها نیز برای کسب اطلاعات دشمن به کار می رفت. با به راه افتادن جنگ میان دوک ها (حاکمان محلی) و متجاوزین، دوک ها به فکر ساخت دیوارهای مرزی در میان کوه ها افتادند.

سال 221 قبل از میلاد، امپراتور چین شی هوان پیروز به یکپارچه سازی و متحد کردن کشور چین شد. در این زمان، او تصمیم گرفت دیوارهای دوک ها را به هم متصل کند. دیواری طویل و باعظمت به طول 5 هزار کیلومتر پدید آمد که سرتاسر کوه های شمالی را پوشش می داد. دیوار چین ساخته شده، قادر بود یک میلیون سرباز را در خود جای دهد و به مانعی خوف ناک برای دشمنان امپراتور ین شی هوان تبدیل شد.

پس از سلسله چین، سلسله هان بر این کشور حکمرانی کرد. در این زمان طول دیوار به 10هزار کیلومتر رسید. سلسله هان نیز به دلیل دفاع از کشور و جلوگیری از هجوم دشمنان، در اطراف دیگر استان ها نیز دیوار ساخت. حکمرانان بسیاری در تاریخ هزاران ساله چین ساخت این دیوار را ادامه دادند تا دیوار بزرگ چین، شکل امروزی اش را داشته باشد.

مشخصات ظاهری و ابعاد دیوار چین

دیوار کنونی، سلسله ها و پادشاهان مختلفی را به خود دید که هر کدام به نوبه خود سعی در تکمیل و طویل کردن آن داشتند. پس از هزاران سال استقامت و مقابله با دشمنان، دیوار بزرگ چین اکنون طولی بیش از 21 هزار کیلومتر دارد.

آخرین زمان کوشش برای ساخت این دیوار به سلسله مینگ بازمی گردد. سلسله مینگ از سال 1368 تا 1644 میلادی بر چین حکمرانی کرد. در واقع از سال 1644 میلادی، دیگر کوششی برای افزایش طول دیوار چین انجام نشده است.

ارتفاع دیوار بنفش چین حداکثر به 14 متر و قطر آن به 9/1 متر می رسد. در طول 21 هزار کیلومتری این دیوار، در هر 500 متر یک برج جانبی ساخته شده است که در زمان خود به عنوان سنگر سربازان، ذخیره سازی غلات و سلاح های جنگجویان مورد استفاده قرار می گرفت.

دیوار برفراز کوه های پرفراز و نشیب شاخته شده است که هر طرف از آن دره های عمیق و پرتگاه های بلند دیده می گردد. این دره های عمیق و ارتفاع بلند دیوار، نفوذ دشمن را تقریباً غیرممکن می کرد.

سازندگان دیوار بزرگ چین

حاکمان وقت برای تنبیه زندانیان، آن ها را مجبور به کار در مراحل ساخت دیوار می کردند. در واقع یکی از تنبیهات زندانیان و متخلفان، کار اجباری برای ساخت دیوار بود. اما اغلب مردم عادی نیز در ساخت آن شرکت می کردند. در طول ساخت این دیوار هزاران کارگر، زندانی و مردم عادی شرکت کردند.

در ساخت دیوار چین انسان های بسیاری نقش داشتند که بسیاری از آنها اتمام پروژه را ندیدند. اغلب آن ها پس از سال ها کار در این دیوار، جان خود را از دست می دادند. باستان شناسان با یافتن بقایای انسان های بسیاری در امتداد این دیوار، این موضوع را تأیید نموده اند.

سازنده گان، آجرهای بزرگ و سنگ های بزرگ مستطیل شکل را با استفاده از برنج چسبنده به یکدیگر می چسباندند. برنج به دلیل داشتن ماده ای شگفت انگیز به نام آمیلوپکتین، باعث چسبندگی قابل توجهی می گردد و مقاومت بالایی به دیوار می دهد.

تخمین زده می گردد که حدود 300 هزار سرباز و 500 هزار نفر از مردم عادی در صدها سالی که ساخت دیوار چین به طول انجامیده است، شرکت نموده اند. این افراد در طول راستا ساخت دیوار از بیابان ها، لجنزارها، دره ها، کوه های مرتفع و جنگل ها عبور می کردند.

مناطقی از شای کوان (shahi kuan) در خلیج پوای (pohai) تا چای کومان (chai kuman) در گانسو (kansu)، تحت سلطه این دیوار طویل نهاده شد. کارگران و سازنده گان دیوار را نسبت به محیط موردنظر و آب وهوای آن و طبق شرایط منطقه ای، می ساختند. این امر درایت و معماری پیچیده چین در هزاران سال پیش را اثبات می نماید.

بازسازی و بازسازی دیوار

بخش هایی از این دیوار به دست متخصصین ترمیم شده است. بخش هایی مانند منطقه بادلینگ که زیباترین قسمت دیوار را شامل می گردد، در سال 1957 میلادی بازسازی شد. در مناطقی دوردست نیز مردم محلی به دلیل احترام و تعصب خاصی که نسبت به دیوار چین دارند، آن را ترمیم می نمایند. در بعضی از این مناطق امکان حمل ابزار و وسایل با وسایل نقلیه وجود ندارد و مردم محلی با قاطر ملزومات خود را منتقل می نمایند.

برای حفاظت و ترمیم این دیوار در سال 2012 میلادی، آموزشگاه دیوار بزرگ چین تأسیس شد. این آموزشگاه پس از تحقیقات چندین روزه بیان کرد که تنها بخش اندکی از دیوار از استحلاک و تخریب دور مانده است. پس از آن گزارش، دولت چین آموزشگاه را موظف به بازسازی و بازسازی این دیوار تاریخی کرد.

جذابیت های دیوار بزرگ چین

زیباترین منطقه این دیوار در سیماتای پکن قرار گرفته است. این منطقه در 110 کیلومتری شمال شرق پکن واقع شده و هنوز هم از آسیب ها و تخریب در امان مانده است. این منطقه با نام بادلینگ شناخته می گردد که در نزدیکی بیجینگ پکن واقع شده است. پکن هر ساله از گردشگران بسیاری به دلیل زیبای بی نظیر این منطقه میزبانی می نماید.

مناطقی مانند سی مای تای، موتیان یو، دروازه شان حای گوان و دروازه جایوگوان از جمله مناطقی هستند که سالم مانده و گردشگران بسیاری را از سرار دنیا جذب خود می نمایند. استان های لیائونینگ، هبئی، تیانجین، مغولستان داخلی، شانشی، شاآنشی، نینگ شیا و گانسو تحت سلطه دیوار چین هستند. این استان ها نیز از نظر گردشگری مناسب به شمار می آیند و مناطق زیبایی از دیوار را شامل می شوند.

در فصل های بهار و تابستان زیبایی های دیوار بزرگ چین چندین برابر می گردد. با سفر به این منطقه می توانید علاوه بر شگفتی های طبیعت و زیبایی های کوه ها و جنگل های اطراف، از درایت و زحمات میلیون ها چینی، لذت ببرید.

البته در ماه های می و اکتبر بیش ترین تعداد بازدیدنماینده به سمت دیوار سرازیر می شوند. به طوریکه ممکن است در طول روز 70 هزار نفر از این دیوار بازدید نمایند. اما برای یک مسافرت ساده و لذت بخش بهتر است در روزهای غیر تعطیل به این منطقه سفر کرد. در این حالت تا حدودی از ترافیک دیوار چین کاسته می گردد.

باورهای غلط در خصوص دیوار چین

عجیب ترین باوری که در طول سالیان طولانی بسیاری از مردم به آن اعتقاد داشتند، قابل رویت بودن این دیوار از کره ماه است. اما باید گفت با توجه به فاصله 384 هزار و 400 کیلومتری ماه تا زمین، این دیوار از سیاره ماه قابل مشاهده نیست.

فضانوردان معتقدند که تا فاصله 180 مایلی زمین مشاهده دیوار ممکن است، اما از روی کره ماه به هیچ وجه نمی توان آن را دید. زیرا عرض این دیوار بسیار کمتر از آن است که از این فاصله طولانی قابل رویت باشد. در واقع کسی که قادر به دیدن دیوار چین از کره ماه باشد، می تواند یک تار مو را از فاصله چندصد کیلومتری ببیند!

دومین تصور اشتباهی که اغلب مردم در رابطه این دیوار دارند، پیوسته بودن آن است. اما دیوار بزرگ چین پیوسته نیست. در بعضی از مناطق بریدگی هایی در طول دیوار وجود دارد. در زمان های قدیم به دلیل شرایط نامناسب منطقه، ساخت دیوار در آن محل متوقف شده است. البته یکپارچگی این دیوار در اغلب مناطق وجود دارد.

متأسفانه تنها بخش محدودی از دیوار سالم باقی مانده است. این مقدار حتی کمتر از یک سوم است. بخش زیادی از دیوار بدون هیچ اثری در طول سالیان طولانی مستحلک شده و از بین رفته است. بخشی نیز به دست مردم از بین رفته اند. زیرا کارشناسان معتقد بودند که مصالح استفاده شده در ساخت دیوار بسیار مقاوم هستند و مردم نیز از آن ها برای ساخت منازل خود استفاده نموده اند.

پیش بینی می گردد تا سال 2040 بخش های سالم دیوار چین نیز بر اثر فرسودگی، هوازدگی و فعالیت های انسانی از بین بروند. همانطور که تا به امروز هزاران کیلومتر از این دیوار باشکوه از بین رفته است. باید گفت آینده گان باید بسیار غبطه بخورند که نمی توانند از نزدیک یکی از زیباترین و باشکوه ترین عجایب دنیا را مشاهده نمایند.

ساخت دیوار چین که قدمتی دو هزار و 300 ساله دارد، بیش از یک هزار و 800 سال به طول انجامید. ساخت این دیوار از قرن هفتم پیش از میلاد شروع و تا قرن 17 میلادی ادامه داشت. در سال 1987 میلادی نیز دیوار بزرگ چین در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شد.

سخن آخر

دیوار بزرگ چین، بزرگ ترین سازه انسانی، مانند اژدهایی غول پیکر در میان جنگل ها و کوه های کشور پهناور چین پیچ و تاب خورده و جا خوش نموده است. بازدید از تمامی بخش های اعجاب انگیز این دیوار تقریبا اماکن پذیر نیست، زیرا علاوه بر طول 21 هزار کیلومتری، بعضی مناطق آن غیرقابل دسترسی هستند.اما اگر قصد سفر و بازدید از دیوار چین را دارید، توصیه می کنیم لوازمی مانند خوراکی، آب آشامیدنی و… را با خود به همراه داشته باشید. زیرا علاوه بر گذر از ترافیک سنگین، قیمت بالایی برای تهیه مواد مورد احتیاج خود در فروشگاه های آن منطقه باید بپردازید. اگر تجربه سفر به چین و بازدید از این سازه بزرگ را دارید، لطفا تجربیات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه

به "دیوار چین؛ از تاریخچه و سازندگان تا شایعاتی درباره آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار چین؛ از تاریخچه و سازندگان تا شایعاتی درباره آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید