راهزنی در روز روشن، ترامپ به غارت نفت و گاز سوریه اعتراف کرد

به گزارش وبلاگ نصرت، مهر نوشت: سردبیر پایگاه فرامنطقه ای رای الیوم در مطلبی به غارت نفت و گاز سوریه توسط آمریکا پرداخته و آن را اقدامی مافیایی و راهزنی در روز روشن برشمرد.

راهزنی در روز روشن، ترامپ به غارت نفت و گاز سوریه اعتراف کرد

سردبیر پایگاه فرامنطقه ای رای الیوم در مقاله ای نوشت: فکر می کردیم که هدف از سیطره نیروها و زره پوش های آمریکایی بر چاه های نفت و گاز سوریه در شرق دیرالزور حمایت از این تاسیسات در مقابل افتادن به دست عناصر داعش است که توانسته بودند در زمان حضور خود در این مناطق ثروت هنگفتی را به دست آورند. اما این اعتقاد زمانی که دیدیم و شنیدیم که دونالد ترامپ رئیس جمهور (آمریکا) پیشنهاد کنترل این منطقه توسط شرکت های نفت این کشور همچون اکسون موبیل و شیفرن و صادرات نفت آن و سرازیر شدن پولش به خزینه آمریکا را بیان کرد، رنگ باخت.

عبدالباری عطوان در ادامه مطرح نمود: می فهمیم و درک می کنیم که داعش نفت سوریه را سرقت کند و از پول آن برای سیطره بر مناطق تحت اشغال خود، پرداخت حقوق به عناصرش و اداره مناطق تحت اشغال خود که بالغ بر 7 میلیون نفر جمعیت در مساحتی بالغ بر 250 هزار کیلومتر مربع از موصل در عراق تا الرقه در سوریه را شامل می شوند، استفاده کند. داعش یک گروه تروریستی عصیانگر است که به هیچ قوانینی پایبند نیست، اما اینکه دولت آمریکا که داعیه ریاست جهان آزاد را دارد دست به چنین سرقت علنی بزند و به اشغال کشورها تحت بهانه دموکراسی و حقوق بشر بپردازد، امری شوکه کننده و غیرقابل باور است. البته این امر از ترامپ تاجر که چیزی جز قرارداد و کسب مال به هروسیله ای نمی فهمد چیز عجیبی نیست.

عطوان می افزاید: این کار باندهای مافیا و راهزنان است نه کار رئیس جمهور کشور بزرگی مثل ایالات متحده. ذخایر نفت و گاز در شرق فرات متعلق به مردم سوریه از هر رنگ و مذهبی است و نیروهای اشغالگر آمریکا حق برداشتن حتی یک بشکه از آن را ندارند.

وی ادامه داد: اینکه جهان در مقابل غارت ثروت های سوریه در روز روشن توسط دولت عصیانگر آمریکا سکوت کنند ننگ است. دولتی که ثابت کرده از داعش که ادعای مبارزه با آن از طریق مقابله با قاچاق نفت سوریه را دارد برای نقض قوانین بین المللی خطرناکتر است. درآمد نفتی سوریه به 30 میلیون دلار در ماه می رسد و در صورت کشف چاه های جدید و بازگشت تولید این کشور به میانگین طبیعی خود قبل از جنگ یعنی 380 هزار بشکه در روز می تواند به ده برابر نیز افزایش یابد.

عطوان نوشت: این اقدام یک اشغال غیرقانونی از سوی آمریکا و غارت غیرقانونی ثروت هاست امری که می تواند زمینه را برای جنبش های مقاومت که بیشتر عناصر آن از فرزندان منطقه هستند باز کند چیزی که بعد از اشغال عراق توسط آمریکا نیز شاهد آن بودیم.

این تحلیلگر برجسته جهان عرب در پایان افزود: مردم سوریه و تمام ملت های عربی علی الخصوص محور مقاومت غارت ثروت های خود را نمی پذیرند و همانگونه که با طرح آمریکا برای تجزیه خاک خود مقابله کرده و هزاران شهید تقدیم کردند در مقابله با غارت ثروت های خود توسط آمریکا تردید نخواهند کرد و این تنها به بحث زمان مربوط می شود نه چیز دیگر.

2323

منبع: خبرآنلاین

به "راهزنی در روز روشن، ترامپ به غارت نفت و گاز سوریه اعتراف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهزنی در روز روشن، ترامپ به غارت نفت و گاز سوریه اعتراف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید