سیلوی اهواز ثبت ملی شد، معین عرصه و حریم در آینده نزدیک

به گزارش وبلاگ نصرت، بنای صنعتی سیلوی اهواز که به عنوان اثر شاخص شهر اهواز در تاریخ معاصر و شکل گیری اهواز مدرن از آن یاد می گردد با تأیید کارشناسان سازمان میراث فرهنگی با شماره 32162 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سیلوی اهواز ثبت ملی شد، معین عرصه و حریم در آینده نزدیک

به گزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، سیدحکمت اله موسوی سرپرست این اداره کل با اعلام این خبر اضافه کرد: سیلوی اهواز با قدمتی 80 ساله در ساحل غربی رود کارون و در حریم این رودخانه واقع شده است و محل نگهداری و ذخیره سازی غلات (خصوصا گندم) است.

او در ادامه با اشاره به تاریخچه این اثر گفت: سیلوی اهواز در سال 1315 شمسی طراحی و احداث ساختمان آن در سال 1317 شمسی شروع شد و عملیات اجرایی آن در سال 1319 شمسی با هزینه پانزده میلیون ریال به سرانجام رسید.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خوزستان درباره مشخصات این اثر مطرح کرد: ساختمان اصلی بنا شامل یک 60استوانه ذخیره غلات است که در سه ردیف 20تایی احداث شده است که این مخازن ذخیره را یک ساختمان مستطیل شکل با بازشوهای متعدد احاطه نموده اند و در بالای استوانه ها ساختمان مستطیل دیگری با سقف شیروانی دیده می گردد.

او ارتفاع مجموعه اصلی سیلو را 51 متر مطرح کرد و اضافه کرد: یک برج چهار طبقه که در زیر آن زیر زمینی احداث شده در سمت شمال سیلو و با ارتفاعی بیش از ساختمان اصلی به آن متصل است و یک تونل به طول 145 متر و به عرض 2/82 متر به آن متصل می گردد که گندم ها را بوسیله نوار نقاله از سیلو به برجی که در ساحل رودخانه قراردارد و سپس به کشتی منتقل می نموده است.

موسوی ادامه داد: مصالح این سازه از دیوارهای پیش ساخته بتنی مسلح ساخته شده و جنس درب ها و پنجره نیز چوبی است؛ ضمن این که چندین ساختمان مستطیل شکل اداری و صنعتی به صورت متصل و یا جدا از بنا در محوطه سیلو قراردارد و جزو مجموعه سیلوی بزرگ اهواز محسوب می شوند.

او در ادامه به ویژگی های خاص این اثر نیز اشاره و توضیح داد: خوزستان از نظر فراوری و خرید محصول استراتژیک گندم رتبه نخست را در کشور دارد و علاوه بر این از پتانسیل مناسبی در عرصه ذخیره سازی گندم در سطح کشور برخوردار است؛ این درحالی است که اکنون ظرفیت ذخیره سازی در مراکز دولتی و خصوصی استان بیش از یک میلیون تن است و سیلوی اهواز با سابقه ای قریب به 80سال مهمترین آن ها است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خوزستان با بیان این که این اثر به عنوان اثر شاخص شهر اهواز در تاریخ معاصر و شکل گیری اهواز مدرن است. اضافه کرد: سیلوی اهواز با ظرفیت 3200 تن دومین سیلوی کشور بعد از سیلوی تهران محسوب می گردد.

موسوی اعلام کرد: این سیلو به سه راه آبی(رود کارون)،شوسه و راه آهن دسترسی دارد و به عنوان محل صادرات گندم در منطقه جنوب کشور به کشورهای همسایه حائز اهمیت فراوان بوده است.

او اظهار کرد: فرم بنا و شیوه قرارگیری آن در ساحل و چشم انداز زیبای کارون به خصوص اتصال آن به برجی که در آب رودخانه احداث شده، موجب شده است که به عنوان یک نماد شهری یکی از جاذبه های تاریخی این شهر محسوب گردد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خوزستان با بیان این که این بنای تاریخی در مالکیت شرکت بازرگانی دولتی ایران و در اختیار اداره کل غله استان خوزستان است اضافه کرد: ثبت بناهای تاریخی در فهرست آثار ملی اولین گام در حفظ و صیانت از میراث فرهنگی کشور است؛ اما نباید تنها به این اتفاق بسنده کرد و باید برای احیا و مرمت بناهای تاریخی از مشارکت نهادهای متولی که در بهره برداری از این آثار سهیم می شوند، استفاده کرد.

او در سرانجام با اشاره به این که با ثبت سیلوی اهواز در فهرست آثار ملی این اثر تاریخی تحت حمایت قانونی نهاده شد، بر معین عرصه و حریم این اثر تأکید و اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک بتوانیم معین عرصه و حریم این اثر زیبای تاریخی شهر را نیز عملی کنیم.

منبع: میراث آریا

به "سیلوی اهواز ثبت ملی شد، معین عرصه و حریم در آینده نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیلوی اهواز ثبت ملی شد، معین عرصه و حریم در آینده نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید