عمر چلیک به اقدام ماکرون درباره نسل کشی ارامنه واکنش نشان داد

به گزارش وبلاگ نصرت به نقل از آناتولی، عمر چلیک سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه درباره معین روز خاصی به عنوان روز کشتار ارامنه بیان کرد: 24 آوریل به عنوان سالروز نسل کشی ارامنه توسط رئیس جمهوری فرانسه که با استناد به ادعاهای بی اساس درباره حوادث سال 1915 اجرا شده است را محکوم می کنیم.

عمر چلیک به اقدام ماکرون درباره نسل کشی ارامنه واکنش نشان داد

سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در این خصوص گفت: ماکرون می کوشد روبروه با تاریخ را به یک مسئله سیاسی برای کشورمان تبدیل کند. وی باید به تاریخ فرانسه بپردازد.

وی در ادامه اضافه نمود: ماکرون این اقدام را به منظور تامین منافع لابی های سیاسی انجام داده است. دولت فرانسه که ادعای روبروه با تاریخ را دارد، ابتدا جوابگوی جنایت های این کشور در بنین، بورکینافاسو، گابن، گینه، کامرون، موریتانی، نیجر، سنگال، تونس و چاد باشد.

این در حالیست که کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه نیز امروز چهارشنبه با انتشار پیغامی اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره وقایع سال 1915 را محکوم کرد.

قلیچداراوغلو در این پیغام اظهار داشت: اعلام 24 آوریل در فرانسه به عنوان سالروز نسل کشی ارامنه توسط ماکرون را به شدت محکوم می کنم. در وقایع سال 1915 هم ارامنه و هم ترک ها آسیب های زیادی را متحمل شدند. این حوادث خاطره تلخی در اذهان هر دو ملت ایجاد نموده است.

ساعاتی پیش نیز ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در انتقاد از اقدام رئیس جمهور فرانسه گفت: ما این کار ماکرون را که با مسائل سیاسی در داخل فرانسه روبرو است محکوم و آن را رد می کنیم. ما کوشش هایی که سعی دارند وقایع تاریخی را تبدیل به مسائل سیاسی نمایند محکوم می کنیم.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه روز 24 آوریل (چهارم اردیبهشت) را در کشورش روز گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی ارامنه اظهار داشت. گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی ارامنه در سالهای اخیر همیشه موضوعی مورد اختلاف بین ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.

ترکیه سال گذشته به احتمال اعلام روزی برای گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی ارامنه در فرانسه به تندی واکنش نشان داده بود.

فرانسه به طور رسمی در سال 2001 میلادی کشتار ارامنه را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخت.

رئیس جمهوری فرانسه در ضیافت شام شورای هماهنگی سازمان های ارامنه در فرانسه به نقش کشورش در محکومیت کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی اشاره نمود.

به گفته امانوئل ماکرون، فرانسه یکی از اولین کشورهایی بود که تعقیب مرگبار ارامنه در زمان امپراتوری عثمانی را محکوم کرد.

هر چند ترکیه کشتار شماری از ارامنه در زمان جنگ جهانی اول را پذیرفته است اما آمارهای ارائه شده در این زمینه را قبول ندارد. آنکارا همچنین کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را سازمان یافته نمی داند و به همین دلیل بر این باور است که این قتل عام نسل کشی نبوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "عمر چلیک به اقدام ماکرون درباره نسل کشی ارامنه واکنش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمر چلیک به اقدام ماکرون درباره نسل کشی ارامنه واکنش نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید