غیبت گران ترین نقاشی جهان در موزه لوور

به گزارش وبلاگ نصرت، در حالی که انتظار می رفت سالواتور موندی ـ گران ترین اثر داوینچی ـ در نمایشگاه اخیر از کارهای این هنرمند در موزه لوور به نمایش دربیاید، با افتتاح این نمایشگاه نه تنها اثری از این تابلو نبود که مسوولان این موزه یک نسخه بدل از آن را به نمایش گذاشتند.

غیبت گران ترین نقاشی جهان در موزه لوور

به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، از چندین ماه پیش از برگزاری نمایشگاهی عظیم از آثار لئوناردو داوینچی به مناسبت گرامیداشت پانصدمین سالروز درگذشت این هنرمند چیره دست ایتالیایی، بحث بر سر حضور گران ترین نقاشی جهان منسوب به این نقاش در این نمایشگاه بالا گرفت.

در ابتدا شک و تردیدهای موجود بر سر اصالت این اثر هنری به یکی از دلایل امکان غیبت این تابلو نقاشی در نمایشگاه عظیم داوینچی تبدیل شد. سپس رسانه های مختلف به نقل از سخنگوهای موزه لوور اعلام کردند این موزه درخواست امانت دریافت تابلو سالواتور موندی را به مالک ناشناسش ارائه داده است و امیدوار است بتواند این تابلو نقاشی را به ده ها اثر داوینچی که برای نمایش در این نمایشگاه از موزه ها و موسسات بزرگ جهان جمع آوری شده اند، اضافه کند.

با این حال مسوولان موزه لوور روز گذشته سعی کردند با استفاده از یک نسخه بدل تابلو نقاشی سالواتور موندی که گفته می گردد توسط یکی از شاگردان داوینچی نقاشی شده، جای خالی گران ترین تابلو نقاشی جهان را پر کنند.

تابلو سالواتور موندی در ماه نوامبر سال 2017 در حراجی کریستیز به قیمت 450.3 میلیون دلار فروخته شد و رکورد گران ترین تابلو نقاشی جهان را شکست. اطلاعات دقیقی از مالک این اثر در دست نیست، اما از زمان فروخته شدن این اثر، رسانه های مختلف محمد بن سلمان ـ ولیعهد عربستان سعودی ـ را به عنوان مالک اصلی این تابلو معرفی کرده اند. قدمت نقاشی سالواتور موندی (منجی جهان) که یکی از حدود 20 نقاشی به جا مانده از داوینچی ـ نقاش نامدار رنسانس ـ است، به سال 1500 میلادی بازمی گردد. در این نقاشی حضرت مسیح (ع) با لباسی آبی با نوارهای قرمز و در حالی که گوی بلورینی در دست دارد به تصویر کشیده شده است.

موزه لوور نیز در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است تابلو سالواتور موندی تا انتها بیست و چهارم فوریه سال آینده به این نمایشگاه اضافه گردد یا نه هیچ بیانه ای صادر نکرده است.

با این حال این نمایشگاه با وجود غیبت گرانترین تابلو نقاشی جهان، تاکنون با استقبال خوبی روبرو شده است. به گفته مسئولان موزه لوور تاکنون 260 هزار بلیت این نمایشگاه به فروش رفته است. مسئولان این موزه پیش تر اعلام کرده بودند امیدوارند، این نمایشگاه بتواند حداقل نیم میلیون بازدیدکننده را به لوور بکشاند.

منبع: همشهری آنلاین

به "غیبت گران ترین نقاشی جهان در موزه لوور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیبت گران ترین نقاشی جهان در موزه لوور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید