فرونشست زمین در بعضی دشت های آذربایجان شرقی

به گزارش وبلاگ نصرت، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با بیان این که متاسفانه برداشت آب از سفره های زیرزمینی در کشور کاهش نمی یابد، گفت: طبق نظر کارشناسان نشست زمین با برداشت و مصرف بیش از حد آب های زیرزمینی رخ می دهد و طبق پایش اداره کل آب منطقه ای استان، گزارش هایی از فرو نشست زمین در دشت های مختلف استان از جمله دشت سراب، شبستر ارائه شده است.

فرونشست زمین در بعضی دشت های آذربایجان شرقی

به گزارش وبلاگ نصرت، داور نامدار در نشست خبری، با بیان این که اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سه حوزه توسعه جنگل ها، مراتع و آبخیزداری فعالیت می نماید، اظهار کرد: فعالیت های فنِی، بیولوژیکی و مکانیکی در حوزه آبخیزداری برای جلوگیری از فرسایش خاک، هدر رفت آب، تغذیه سفره های زیرزمینی و تقویت پوشش گیاهی انجام می شوند، بخشی از نزولات آسمانی به طور طبیعی جذب سفره های زیرزمینی و بعضی نیز تبدیل به سیل می شوند که با انجام اقدامات آبخیزداری می توان سفره های زیرزمینی را تقویت کرد.

وی با بیان این که در کشور 13 میلیون مترمکعب آب بیش تر از میزان تغذیه سفره ها از سفره های زیرزمینی، برداشت می گردد، گفت: می توان بخشی از اضافه برداشت را به وسیله عملیات آبخیزداری جبران کرد، متاسفانه کشور ما در جهت کم آبی قرار گرفته است، طی چند سال اخیر با خشکسالی و تغییر اقلیم روبرو هستیم؛ به همین دلیل انجام عملیات آبخیزداری بسیار با اهمیت است.

نامدار یادآور شد: سال گذشته 32 پروژه آبخیزداری اعم از مکانیکی و بیولوژیکی در 17 زیرحوضه و 14 شهرستان اجرایی شد، عملیات بیولوژیکی در حوزه تقویت جنگل، ساخت 100 مورد آبشخوار فلزی، بذرپاشی مراتع، عملیات بیولوژیکی درحوضه سد ستارخان، توسعه جنگل و پوشش گیاهی در منطقه ارسباران به مساحت 88 هکتار و غیره از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه آبخیزداری بوده است.

وی ادامه داد: هزینه واحد برای استحصال آب در عملیات آبخیزداری به مراتب ارزان تر از عملیات سدسازی است.

وی با اشاره به ترویج فرهنگ استفاده از انرژی پاک در روستاها، گفت: سال گذشته حدود 90 دستگاه آب گرمکن خورشیدی به منظور استفاده از انرژی پاک و سالم و تامین برق در اختیار اهالی روستاها قرار گرفته است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی اعلام کرد: سال گذشته پروژه ای در زمینه مدیریت و کنترل آفات از محل صندوق توسعه ملی اجرایی شد که براساس آن لانه های زمستانی آفات از جمله آفت برگ خوار دم قهوه ای بلوط در جنگل های ارسباران به مساحت هفت هزار هکتار، به صورت مکانیکی جمع آوری و معدوم شدند.

وی با بیان این که وقوع سیل اخیر در بعضی از نقاط کشور به دلیل کمبود پوشش گیاهی آن مناطق بود، گفت: اگر پوشش گیاهی مراتع مطلوب باشد نیازی به سازه های مکانیکی نیست، در حال حاضر با تخریب مراتع روبرو هستیم، چرا که تعداد دام دو برابر بیش تر از ظرفیت مراتع است و این عامل باعث وقوع سیل در بعضی مناطق می گردد.

وی در مورد خسارت پرداختی مس سونگون در قبال تخریب منابع طبیعی، اضافه کرد: در سال 91 منابع طبیعی به علت تخریب بخشی از منابع طبیعی توسط مس سونگون، موضوع را پیگیر نموده و جلسه ای با مقامات ارشد مس سونگون و مسئولان کشوری تشکیل داد که در این جلسه جهت جلوگیری از توقف عملیات مس سونگون و عدم تنظیم پرونده توسط منابع طبیعی، مقامات مس سونگون به صورت داوطلبانه خواهان واریز 67میلیارد تومان خسارت برای احیای منابع طبیعی شدند.

وی اضافه کرد: طبق قانون هرگونه درآمد دستگاه های دولتی ناشی از هر فعالیت ، باید به خزانه دولت واریز گردد، از این رو 48 میلیارد تومان خسارت توسط مس سونگون به حساب دولت واریز شد و 25 میلیارد تومان آن نیز باقی ماند، که در حال حاضر پیگیر وصول مبلغ باقی مانده این خسارت هستیم.

نامدار یادآور شد: امسال طبق تفاهم نامه ای با مس سونگون، مقرر شده این شرکت دو نیم میلیون اصله نهال فراوری و در اختیار منابع طبیعی قرار دهد.

وی در مورد مسائل مربوط به تخریب قوم تپه نیز اضافه کرد: قوم تپه زمینی وقفی بوده و دارای شرایط خاص مدیریتی است و ما نمی توانیم به این موضوع ورود کنیم اما به طور مجدد این موضوع را با مدیرکل جدید اوقاف مطرح می کنیم.

وی با اشاره به برنامه های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سال 98، گفت: اعتبار پیش بینی شده برای اجرای پروژه های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی 30 میلیارد تومان است.

وی از اجرای 39 پروژه آبخیزداری در 18 شهرستان در امسال، اطلاع داد و گفت: امسال نحوه اجرای پروژه ها متفاوت از اجرای پروژه ها در سال های گذشته است، امسال براساس مصوبه ای از مجلس، با همکاری تعاونی های منابع طبیعی و جوامع محلی بیش از 9 پروژه به وسیله پیمان سپاری اجرا می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فرونشست زمین در بعضی دشت های آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرونشست زمین در بعضی دشت های آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید