فعالیت 29 اکیپ برای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه کنگو درهمدان

به گزارش وبلاگ نصرت، محمودرضا رسولی پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری بابیان اینکه رسانه ها ظرفیت های خوبی به منظور ایجاد فرهنگ بهداشتی، آموزش، ترویج و اطلاع رسانی داشته و نقش مؤثری در ایجاد امنیت بهداشتی دارند، گفت: عملکرد اصحاب رسانه در زمینه اعتلاء و تنویر افکار عمومی به منظور انعکاس فعالیت ها، ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه و رویکردهای اداره کل دامپزشکی استان شایسته تقدیر است.

فعالیت 29 اکیپ برای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه کنگو درهمدان

وی با بیان اینکه سیاست های کلی سلامت و اقتصاد مقاومتی در راستای استقرار امنیت غذایی ایجاد می شوند، اضافه نمود: در سیاست کلی سلامت پیشگیری بر درمان تقدم دارد به طوریکه اگر دامپزشکی یک ریال برای پیشگیری هزینه کند، بیش از شش برابر این هزینه در درمان صرفه جویی می گردد.

رسولی حفظ و حراست از سرمایه دامی را از دیگر رسالت های دامپزشکی برشمرد و مطرح کرد: دامپزشکی در این راستا از مشاغل دامداری و بهره برداران این عرصه حمایت نموده و این مهم از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می نماید.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: ارزش تولیدات دامی کشور به 180هزار میلیارد تومان می رسد، بنابراین حفظ و حراست از این سرمایه امری ضروری به نظر می رسد.

وی با اشاره به اینکه دامپزشکی همواره کوشش خاموش داشته و هیچ گاه تعطیلی نمی پذیرد، اضافه نمود: دامپزشکی تضمین نماینده سلامت، بهداشت و اقتصاد دام و انسان است.

29 اکیپ سمپاشی برای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه کنگو فعال گردیده است

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه 29 اکیپ سمپاشی برای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه کنگو بکارگیری گردیده است، مطرح کرد: دوره کمان این بیماری در انسان بطور متوسط 4 روز و حداکثر 12 روز است که از طریق گزش کنه آلوده، تماس با خون و یا ترشحات دام منتقل می گردد و به همین دلیل توصیه بر کشتار دام در کشتارگاه های مجاز و تحت نظر ناظرین بهداشتی دامپزشکی استان است.

وی ضمن اشاره به تعطیلی کشتارگاههای سنتی دام و تجهیز کشتارگاه های صنعتی شهرستان های فامنین، نهاوند، کبودرآهنگ، ملایر و بهار به سیستم پیش سرد گفت: 100 درصد گوشت استحصالی استان از سیستم پیش سرد عبور می نماید و شهروندان می توانند با خیال آسوده گوشت های دارای مهر و لیبل دامپزشکی را از مراکز مجاز عرضه مواد خام دامی تهیه و مصرف نمایند.

مدیر کل دامپزشکی استان همدان در ادامه با عرض تبریک پیشاپیش عید سعید قربان گفت: همزمان با فرارسیدن عید سعید قربان و انجام مراسم قربانی کردن و ذبح دام در این روز، دامپزشکی استان همدان اقدام به اجرای طرح نظارت و کنترل شرعی و بهداشتی بر دامهای قربانی مردم می نماید.

وی گفت: در همین راستا اداره کل دامپزشکی استان همدان با انجام اقدامات لازم و هماهنگی لازم با سایر ادارات و ارگانهای ذیربط و هماهنگی های بین بخشی با سایر ادارات و با تشکیل ضمن آموزش، تجهیز و ساماندهی 20 اکیپ ثابت و 29 اکیپ سیار؛ با ترکیب 38 نفر دامپزشک، 52 نفر بازرس بهداشتی گوشت و 10 نفر ناظر شرعی، نظارت بر ذبح شرعی و بهداشتی قربانی های شهروندان را انجام می دهد.

رسولی از شهروندان استان همدان در خواست کرد به منظور رعایت اصول بهداشتی و جلوگیری از انتشار بیماری های قابل انتقال از دام به انسان، در این روز حتی المقدور دامهای قربانی خود را در کشتارگاههای سراسر استان کشتار نموده و از خدمات رایگان بازرسی بهداشتی و شرعی بازرسان اداره کل دامپزشکی استان همدان بهره مند شوند و در غیر این صورت برای نظارت شرعی و بهداشتی با شماره 1512 تماس حاصل نموده و از خدمات رایگان اکیپ های ثابت و سیار دامپزشکی بهره مند شوند.

رسولی اجرای طرح بسته بندی و آلایش فرآورده های دامی همچون جگر، دل و قلوه و کله پاچه در استان را امری مهم در راستای ایجاد امنیت غذایی خواند و گفت: درج نوع و جنس دام در لیبل های گوشت نیز از دیگر اقدامات موفقیت آمیز دامپزشکی در راستای حمایت از حقوق شهروندی بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فعالیت 29 اکیپ برای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه کنگو درهمدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 29 اکیپ برای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه کنگو درهمدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید