لغو جلسه دولت لبنان در سایه اعتراضات مالی ، حدس درباره احتمال استعفای حریری

به گزارش وبلاگ نصرت، نخست وزیر لبنان جلسه اضطراری امروز آدینه را در سایه تداوم اعتراضات مالی و معیشتی در این کشور لغو کرد.

لغو جلسه دولت لبنان در سایه اعتراضات مالی ، حدس درباره احتمال استعفای حریری

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ نصرت به نقل از رسانه های لبنانی، شهر بیروت و مناطق دیگر لبنان از صبح امروز شاهد از سرگیری اعتراضات مردمی نسبت به افزایش مالیات ها در سایه وخامت اوضاع مالی و معیشتی این کشور است.

اعتراض ها از شب گذشته و به دنبال تصمیم دولت لبنان برای افزایش مالیات از جمله وضع مالیات بر استفاده از اپلیکیشن های رایگان تلفن همراه شروع شد.

اعتراض های شب گذشته به زخمی شدن بیش از 150 نفر از نیروهای امنیتی و معترضان منجر شد.

از صبح امروز نیز موج اعتراض ها در بیروت و مناطق دیگر لبنان از سرگرفته شد و معترضان با آتش زدن لاستیک ها جاده های اصلی و بین المللی و خیابانها را بستند.

وزارت کشور لبنان حق برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز را به رسمیت شناخته اما در عین حال درخصوص هرگونه کوشش برای خرابکاری هشدار داده است.

قرار بود امروز جلسه فوق العاده هیئت دولت به منظور آنالیز اوضاع در کاخ ریاست جمهوری در منطقه بعبدا به ریاست میشل عون رئیس جمهور لبنان برگزار گردد اما ریاست جمهوری لبنان ظهر امروز گفت که این جلسه لغو شده است.

دفتر ریاست جمهوری در توییت خود نوشت: سعد حریری نخست وزیر با میشل عون تماس گرفت و دوطرف درخصوص لغو جلسه امروز توافق نظر کردند.

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری، عون و حریری اوضاع کلی و اقدامات لازم برای حفاظت از دارایی های عمومی و خصوصی را آنالیز کردند.

بعضی سفارتخانه ها از جمله کویت، امارات و عربستان هم از اتباع خود خواستند تا جانب احتیاط را رعایت نموده و از محل های تظاهرات فاصله بگیرند.

قرار است سعد حریری نخست وزیر لبنان عصر امروز با مردم لبنان صحبت کند.

نکته قابل توجه درخواست امروز سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی و از هم پیمانان سنتی حریری برای استعفای دولت وی بود.

جعجع در بیانیه خود آورده است: من از سعد حریری نخست وزیر صادقاته دعوت می نماید که از این دولت استعفا دهد زیرا شکست مفتضحانه ای در متوقف کردن وخامت اوضاع مالی و معیشتی کشور خورده و وضعیت ما را به اینجا رسانده است.

به همین دلیل، سامی الجمیل رئیس حزب کتائب لبنان نیز از مردم سراسر لبنان خواسته است تا مسالمت آمیز به خیابانها بیایند و مخالفت خود را با وضع موجود اعلام نموده و خواهان استعفای دولت گردد زیرا به گفته وی، دولت کنونی یک دولت سهمیه بندی شده است. او از مردم خواست تا خواهان تشکیل یک دولت بی طرف متشکل از افراد کاردان برای نجات اوضاع مالی و معیشتی شوند.

الجمیل همچنین خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شد.

در مقابل، نجیب میقاتی و فواد سنیوره و تمام سلام سه نخست وزیر اهل سنت لبنان در بیانیه مشترک در دفاع از حریری برآمدند و گفتند که بعضی در کوشش برای شانه خالی کردن از مسئولیت اوضاع کنونی لبنان و انداختن بار مسئولیت آن به گردن نخست وزیر هستند.

در سایه این شرایط، حدس ها درخصوص احتمال استعفای حریری مطرح شده است؛ هرچند که بعضی از منابع ابراز عقیده کردند که این موضوع در جریان گفت وگوی تلفنی امروز حریری و عون مطرح نشده است.

خبر دیگر از لبنان نیز حاکی است که جبران باسیل وزیر خارجه لبنان ظهر امروز با میشل عون رئیس جمهور این کشور جلسه دو جانبه ای گذاشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لغو جلسه دولت لبنان در سایه اعتراضات مالی ، حدس درباره احتمال استعفای حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو جلسه دولت لبنان در سایه اعتراضات مالی ، حدس درباره احتمال استعفای حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید