مجمع عمومی 74 ، رُم: از ایران می خواهیم به طور کامل به برجام برگردد

به گزارش وبلاگ نصرت، جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در مجمع عمومی سازمان ملل ضمن درخواست از ایران برای بازگشت به پایبندی کامل خود به برجام، بر لزوم کاهش تنش ها در خلیج فارس تاکید نموده است.

مجمع عمومی 74 ، رُم: از ایران می خواهیم به طور کامل به برجام برگردد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ نصرت، نخست وزیر ایتالیا در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به موضوع برجام و تنش ها در منطقه غرب آسیا اشاره نمود و خوستار پایبندی کامل ایران به این توافق شده است.

جوزپه کونته در این سخنرانی، از لزوم همکاری های بین المللی به منظور حفظ صلح و ثبات بین المللی، حل چالش های دنیای از قبیل موضوع مبارزه با تروریسم، تغییرات اقلیمی، بحران لیبی، مهاجرت و تنش ها در منطقه خلیج فارس اشاره نمود.

نخست وزیر ایتالیا در مجمع عمومی سازمان ملل، حفظ کانال های گفت و گو با ایران را امری مهم خواند و ضمن حمایت از توافق هسته ای، از تهران خواست که دوباره به اجرای کامل تعهدات برجامی خود برگردد.

کونته گفت: تهدیدات تازه ای برای امنیت بین المللی در زمینه خلع سلاح و عدم اشاعه وجود دارد که برطرف آنها به تعهد چند جانبه احتیاج دارد. ایتالیا به دنبال پایبندی دنیای و اجرای کامل رژیم های عدم اشاعه اتمی، بیولوژیکی و شیمیایی است. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هنوز هم یک عنصر کلیدی در معماری عدم اشاعه دنیای است. ما از ایران می خواهیم که به اجرای کامل تعهدات برجامی خود برگردد، این در خدمت منافع همه جامعه بین المللی است که چنین کاری انجام گردد و همچنین کانال های گفت و گو با تهران هم باید باز بماند.

نخست وزیر ایتالیا اضافه کرد: یک هدف دیگر مشترک هم باید این باشد که تنش ها در منطقه خلیج (فارس) کاهش یابد؛ جایی که در آن خطر بزرگی برای تشدید تنش وجود دارد. به نظر ما، این موضوع نه تنها به نفع ایتالیا بلکه به نفع همه است که از آزادی دریانوردی اطمینان حاصل گردد چرا که این موضوع تاثیر بزرگی روی اقتصاد دنیا دارد.

درخواست کونته برای بازگشت ایران به پایبندی کامل خود به برجام در شرایطی مطرح شده که به دنبال ناکامی اروپایی ها در عمل به تعهدات و وعده هایشان به ایران در زمینه جبران خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، تهران تاکنون سه گام در زمینه کاهش تعهدات برجامی خود برداشته است.

سومین گام کاهش تعهدات برجامی، پانزدهم شهریورماه برداشته شد و رئیس جمهور ایران درباره این گام گفت: در گام سوم سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه احتیاج فنی کشور است، بلافاصله آغاز کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده را کنار بگذارد و شاهد گسترش در حوزه تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژهای جدید و هر آنچه که برای غنی سازی احتیاج داریم را سازمان انرژی انجام دهد و شاهد سرعت عمل در این زمینه باشیم.

جمهوری اسلامی ایران براساس بیانیه 18 اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی در توقف بعضی تعهدات برجامی، اقداماتی را در قالب گام های اول و دوم صورت داد. در گام اول ایران از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 3.67 درصد عبور کرد و در انتها این گام و زمان ورود به گام دوم (16 تیر ماه) نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی 3.67 درصد را رعایت نمی کند (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "مجمع عمومی 74 ، رُم: از ایران می خواهیم به طور کامل به برجام برگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجمع عمومی 74 ، رُم: از ایران می خواهیم به طور کامل به برجام برگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید