مذاکرات دولت و مخالفان ونزوئلا بی نتیجه به انتها رسید

به گزارش وبلاگ نصرت، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا با اعلام انتها بی نتیجه مذاکرات اسلو، اعلام نمود که او همچنان به دنبال کنار زدن مادورو از قدرت است.

مذاکرات دولت و مخالفان ونزوئلا بی نتیجه به انتها رسید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ نصرت، دفتر خوان گوآیدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا بامداد پنج شنبه (به وقت تهران) اعلام نمود که مذاکرات با نمایندگان دولت که در شهر اسلو نروژ در جریان بود، بدون دستیابی به توافق به خاتمه رسیده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: این دیدار بدون توافق به خاتمه رسید. ما تأکید کردیم که میانجیگری، هر زمان که عناصر لازم برای پیشبرد راهکار واقعی وجود داشته باشد، برای ونزوئلا سودمند خواهد بود.

بر اساس این بیانیه، تیم اعزامی گوآیدو بر کنار رفتن نیکلاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا، تشکیل یک دولت انتقالی و برگزاری انتخابات، تأکید نموده است.

دولت نروژ به عنوان میزبان این مذاکرات، چهارشنبه شب اعلام نمود طرفین برای پیشرفت گفت وگوها، از خود اراده نشان داده اند.

در این بیانیه آمده است: طرفین برای حرکت به جلو در جهت یافتن راهکاری مورد توافق و قانونی برای این کشور که شامل موضوعات سیاسی، مالی و انتخاباتی است، از خود اراده نشان دادند.

مذاکراتی که چهارشنبه به خاتمه رسید، از روز شنبه شروع شده بود و دومین دور مذاکرات رسمی طرفین در اسلو به شمار می آید.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا ابتدای این هفته گفت واشنگتن امیدوار است که مذاکرات اسلو بر نحوه کنار رفتن مادورو متمرکز باشد.

در مقابل، وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام نمود این کشور آماده است تا در صورت احتیاج در روند مذاکرات میان نمایندگان دولت و معارضین ونزوئلا نقش آفرین باشد. روسیه از ادامه گفت وگوها میان طرفین درگیر در ونزوئلا استقبال کرد، اما هشدار داد که کشورهای خارجی نباید برای دولت قانونی ونزوئلا ضرب الاجل معین نموده یا کاراکاس را برای امتیازدهی تحت فشار قرار دهند.

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور سوم بهمن ماه سال گذشته در اقدامی غیرقانونی گوآیدو رهبر شورای ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی اعلام نمودند.

به نوشته رسانه های آمریکایی، کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوآیدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسما مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و کوشش های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا بامداد پنج شنبه (به وقت تهران) اعلام نمود تلفنی با گوآیدو گفت وگو و بر حمایت واشنگتن از او تأکید نموده است.

پنس در این توییت نیکلاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا را دیکتاتور و سرکوبگر توصیف و بار دیگر عنوان نموده است که نیکلاس مادورو باید برود.

واشنگتن بر اساس راهبرد موسوم به دکترین مونرو آمریکای لاتین را حوزه نفوذ خود می داند و به همین دلیل کشورهای ناهمسو با خود را برای تغییر رویکرد تحت فشار قرار می دهد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اسفند ماه سال گذشته به صراحت به این موضوع اذعان کرد و گفت: ما در این دولت از به کار بردن عبارت دکترین مونرو ابایی نداریم. این کشوری است که در نیمکره ما واقع شده و از دوره رونالد ریگان هدف رؤسای جمهور ایالات متحده این بوده که نیمکره ای کاملا دموکراتیک داشته باشیم. من اواخر پارسال هم اشاره کردم که ما سه گانه استبداد از جمله کوبا و نیکاراگوئه و همچنین مادورو را به دقت تحت نظر داریم. (جزئیات بیشتر)

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "مذاکرات دولت و مخالفان ونزوئلا بی نتیجه به انتها رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات دولت و مخالفان ونزوئلا بی نتیجه به انتها رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید