منابع آبی دشت زرندیه؛ قربانی صدور مجوزهای بی رویه بهره برداری

فرماندار زرندیه گفت: کاهش سطح منابع آب زیر زمینی دشت زرندیه تا 200 متر به دلیل صدور مجوزهای بی رویه بهره برداری از چاه هاست که باعث گردیده در وضعیت بحران آب در این منطقه به سر ببریم.

منابع آبی دشت زرندیه؛ قربانی صدور مجوزهای بی رویه بهره برداری

به گزارش خبرنگاران، هادی فدایی در پنجمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان زرندیه، اظهار کرد: زارعین و باغداران و کشاورزان و همه کسانی که در حیطه کشاورزی و باغداری کار می نمایند موضوع بحران کم آبی در منطقه را جدی گرفته و آن را دغدغه خود بدانند و با یاری و اتحاد با مدیران شهرستان در بهبود وضعیت و حل این بحران برای آیندگان قدم بردارند. در غیر این صورت در صورت ادامه این روند منطقه با بحران خیلی جدی تر روبرو خواهد شد.

وی عنوان نمود: دستورالعمل توسعه مدیریت مشارکتی آب یک سند بسیار مناسب و عالی است که قرار است در قالب یک کار مشترک بین وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی کشور به عنوان متولی تشکیلات مردم نهاد کشاورزان اجرایی و در این رابطه مهندسین مشاور انتخاب شوند تا در سطح آبخوان مطالعات میدانی و پیشنهادات فنی و اجرایی با مشارکت کشاورزان اعم از زارعین، باغداران و... صورت پذیرد.

فرماندار زرندیه اضافه کرد: عملیاتی کردن هرچه سریعتر این سند مورد تأکید است و همه دستگاه های دخیل می بایست با یاری کشاورزان و مردم در جهت اجرایی کردن آن اقدام نمایند تا در آینده هم دولتمردان و هم جامعه هدف کشاورزی از آن نتیجه گرفته و بهره مند شوند.

وی اظهار کرد: برنامه ریزی عملیاتی برای خاموشی چاه ها در سطح شهرستان به عنوان یکی از رویکردها و روش های صرفه جویی توانست ما را به ساعت کارکرد آنها نزدیک تر کند که جا دارد از دست اندرکاران پیگیر این موضوع در شهرستان تشکر و قدردانی کنیم.

به گفته فدایی یکی دیگر از روش های موثر در این رابطه، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است که می طلبد نظام مهندسی کشاورزی و سایر دستگاه ها همچون جهاد کشاورزی، منابع طبیعی؛ کشاورزان و دامداران را به منظور خودداری از هرگونه استفاده نامطلوب از آب شرب و کشاورزی توجیه اساسی نمایند.

وی با تاکید بر اینکه همه شاخصه های آبیاری نوین می بایست توسط دستگاه های مربوطه در منطقه و شهرستان تبیین گردد، اضافه کرد: کشاورزان باید در خصوص سیستم های آبیاری نوین توجیه شوند. یکی از لازمه های تحقق این امر توجیه کشاورزان توسط اداره منابع آب و برق به منظور نصب کنتورهای حجمی و هوشمند توسط کشاورزان است که می باست هر چه سریعتر عملی گردد.

فرماندار زرندیه عنوان نمود: همچنین برنامه ریزی برای اصلاح الگوی کشت و روش های آبیاری و حذف روش های سنتی و ترویج روش های آبیاری تحت فشار و افزایش راندمان انتقال و توزیع آب به وسیله بهینه سازی خطوط انتقال و توزیع آب باید به وسیله جهادکشاورزی و سایر دستگاه ها به کشاورزان گوشزد گردد.

وی اظهار کرد: چاه های غیرمجاز باید مسلوب المنفعه شوند که در این رابطه نیروی انتظامی شهرستان به منظور اجرای احکام قضایی صادره جهت انسداد چاه های غیر مجاز بیش از پیش همت گمارد.

فدایی بیان نمود: با نصب کنتورهای حجمی و سوق دادن اعتبارات بانک ها و موسسات مالی به سمت طرح ها و پروژه های مقابله با آثار خشکسالی و همچنین کاشت نهال و درختان مثمر از هدر رفت آب جلوگیری کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "منابع آبی دشت زرندیه؛ قربانی صدور مجوزهای بی رویه بهره برداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع آبی دشت زرندیه؛ قربانی صدور مجوزهای بی رویه بهره برداری"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید