موانع ثبت خاتمه نامه در سامانه ایران داک تا مرداد حل می گردد

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: موانع موجود بر سر راه ثبت انتها نامه ها در سامانه پژوهشگاه ایران داک با ابلاغ آیین نامه اجرایی حداکثر تا مردادماه برطرف می گردد.

موانع ثبت خاتمه نامه در سامانه ایران داک تا مرداد حل می گردد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، حسین علیدوستی رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران وزارت علوم تحقیقات و فناوری در حاشیه مراسم رونمایی از دو پایگاه اطلاعات دانش ایران و اصطلاح نامه های علمی فنی در جمع خبرنگاران گفت: درباره آمار تشخیص کپی برداری ها در سامانه همانندجویی، چون همانند جویی پیش از دفاع انجام می گردد در واقع اصولا آمار معتبری الان برای آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: حین دفاع استاد می تواند از دانشجو بخواهد همانند جویی را انجام دهد، در بعضی موارد استاد یا دانشجو دچار فراموشی یا نا آگاهی شده اند و پس از همانندجویی استاد و دانشجو متوجه می شوند که دانشجو کجا خطا نموده یا فراموش نموده اند.

وی گفت: همه این موارد با 400 هزار مورد انتها نامه موجود آنالیز می شوند و رساله ای که همانندجویی شده اطمینان داشته باشید که دیگر دچار کپی برداری غیر مجاز نیست مگر رساله ثبت نشده باشد.

وی تأکید کرد: البته همانندی دلیل بر تقلب نیست و به رشته پژوهش بستگی دارد که داوری در این زمینه به عهده پژوهشگاه ایرانداک نیست و موسسه ها پس از دریافت گزارش از ایرانداک در این باره داوری می نمایند و اگر کپی برداری انجام شده باشد حتی اجازه دفاع نمی دهند.

وی ادامه داد: تاکنون صدها هزار مقاله در سامانه گنج ایرانداک به ثبت رسیده و دانشگاههای عضو این سامانه از مقالات استفاده می نمایند.

به گفته وی، از سال گذشته ثبت مقالات رو به افزایش بوده و پیش بینی می کنیم تا یک تا دو سال آینده پوشش مقالات و همانندجویی افزایش خوبی خواهد یافت البته تکیه سامانه گنج پشتوانه دادها است و هر چه تعداد مقالات و رساله ها بیشتر باشد دقت سامانه افزایش می یابد.

علیدوستی در پاسخ به سؤال فارس درباره اینکه ممنوعیت چاپ کاغذی انتها نامه ها چقدر به سامانه همانندجویی یاری خواهد نمود،گفت: از سال 95 به بعد فقط فایل مقاله ها و رساله ها را دریافت می کنیم و این دستورالعمل یاری می نماید که فایل صحیح تهیه شده باشد و برای ما آپلود گردد و در پایگاه اطلاعاتی ایران داک قرار بگیرد.

وی اضافه نمود: آیین نامه اجرای این موضوع این هفته یا هفته آینده ابلاغ می گردد تا دانشگاه با توان بیشتری در این جهت گام بردارند و موانع از سر راه دانشگاه ها برداشته گردد.

علیدوستی درباره آخرین آمار ثبت پژوهش ها در سامانه گنج گفت: امروز تعداد پژوهش های ثبتی و ارسال شده به وسیله پست به بیش از 700 هزار انتها نامه و رساله در پایگاه اطلاعات سامانه گنج رسیده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "موانع ثبت خاتمه نامه در سامانه ایران داک تا مرداد حل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موانع ثبت خاتمه نامه در سامانه ایران داک تا مرداد حل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید