نباید به اسم اسلامی سازی در تحول علوم انسانی افراط و تفریط کرد

به گزارش وبلاگ نصرت، رئیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی گفت: در خصوص تحول و ارتقاء علوم انسانی نباید به اسم اسلامی سازی افراط و تفریط صورت گیرد.

نباید به اسم اسلامی سازی در تحول علوم انسانی افراط و تفریط کرد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ نصرت، جلسه 170 شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.

حداد عادل ضمن گرامیداشت شروع سال تحصیلی 1399-1398 گفت: خوشبختانه همکاری و همفکری مناسبی میان شورای تحول و راتقاء علوم انسانی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برقرار است.

وی اضافه کرد: در خصوص تحول و ارتقاء علوم انسانی نباید به اسم اسلامی سازی افراط و تفریط صورت گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به کوشش های انجام شده در طول این چند سال اخیر ادامه داد، کوشش هایی که در حدود 10 سال اخیر در خصوص تحول علوم انسانی در هر چهار بعد اسلامی سازی، روزآمدسازی، بومی سازی و کارآمدسازی انجام شده بی سابقه است.

حداد عادل گفت: نه قصد انکار و نفی کوشش های گذشته را داریم و نه از نقد و انتقاد آزرده می شویم.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به رشته معماری گفت: معماری یکی از وجوه برجسته تمدن اسلام و ایران است و به همین دلیل این رشته درسی از یک پیشینه مناسب برخوردار است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نام گذاری رشته تحصیلی باید دارای منطق باشد و اگر این منطق انضباط رعایت نگردد آشفتگی ایجاد می نماید.

وی اضافه کرد: در ضمنً در برنامه درسی باید میان سرفصل های قبلی و سرفصل های جدید تفکیک وجود داشته باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حکمت اسلامی در خصوص معماری دارای نظریه و سخن است.

حداد عادل گفت: همچنین ایران در قبل و پس از اسلام دارای مکتب معماری مخصوص بوده و باید دانشجوی معماری در این زمینه نیز آگاهی داشته باشد.

وی اضافه کرد: این موضوع در ساخت مساجد در کشورمان نمود بارزی دارد و مساجد ایرانی از نظر شکل ظاهری، کاملاً مجزا با مساجد سایر کشور های اسلامی هستند.

حداد عادل اضافه کرد: متأسفانه ساختمان سازی و معماری در شهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی، نمایانگر معماری اسلامی ایرانی نیست.

وی اضافه کرد: جنبه های حکمی و نظری معماری اسلامی ایرانی می تواند در این سرفصل ها گنجانیده گردد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر معمار با فرهنگ ایرانی و اسلامی آشنا نباشد به مقلد صرف معماران غربی تبدیل می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: تمرکز برای تربیت معمار توانمند در حوزه فرهنگ ایرانی و اسلامی به صورت عینی و محسوس، ضروری است.

وی اضافه کرد: در معماری اسلامی و ایرانی عناصر این تمدن مانند حیاء، دین داری، رعایت حریم خصوصی و... کاملاً مشهود است.

در انتها جلسه حداد عادل همچنین اظهار داشت کتاب مطالعات پشتیبان برنامه درسی کارشناسی حقوق توسط شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نباید به اسم اسلامی سازی در تحول علوم انسانی افراط و تفریط کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید به اسم اسلامی سازی در تحول علوم انسانی افراط و تفریط کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید