هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان احیا شده اند

به گزارش وبلاگ نصرت، سیستان و بلوچستان یکی از مهمترین استان های کشور در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی محسوب می شود. استانی که نیمی از جمعیت آن روستا نشین هستند و کارگاه های خانگی و روستایی بخش اصلی تولیدات صنایع دستی آن را تشکیل می دهد.

هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان احیا شده اند

سوزن دوزی، خامه دوزی، سیاه دوزی، پرواز دوزی، سکه دوزی و آینه دوزی، حصیربافی، خولک بافی، سیس بافی، دودنی بافی، سفالگری، چادربافی، قالی بافی و ... از جمله هنرهای سنتی استان سیستان و بلوچستان است که برخی از آنها نیز سالهاست به دست فراموشی سپرده شده اند.

اگرچه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده است که دیگر این استان هیچ هنر منسوخ شده ای ندارد و تمامی آنها در ماه های اخیر ایحا شده یا در حال احیا هستند.

علیرضا جلال زایی درباره برنامه های این سازمان در زمینه احیای هنرهای سنتی منسوخ شده، اظهار کرد که دو هنر پارچه بافی (جومه بافی) و آهنگری (چلنگری) از هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان هستند که در حدود سه ماه اخیر احیا شده و همچنان نیز در حال احیا هستند. به طور کلی تلاش ما بر این بوده است که حتی هنرهایی که شاید طرفداران چندانی هم ندارند را احیا کنیم و الان می توان گفت که در سیستان و بلوچستان هیچ هنر منسوخ شده ای وجود ندارد.

او گفت: همچنین روستانشینی نیمی از استان سیستان و بلوچستان (51 درصد) باعث شده است که صنایع دستی در این استان رونق داشته باشد. الان اکثر بانوان این استان در صنایع دستی و به ویژه در حوزه های سوزن دوزی و خامه دوزی کار می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان همچنین یادآور شد: به منظور بهبود شرایط هنرمندان و صنعتگران استان، وضعیت بیمه صندوق روستاییان و عشایر را تا پایان سال 98 پیگیری کرده ایم تا در صورتی دولت تامین اعتبار شود، بیمه تامین اجتماعی آنها درست شود. همچنین طرح درجه بندی کارگاه های فعال نیز در دست اقدام است.

با آموزش و پرورش نیز به توافق رسیده ایم که بتوانیم مجموعه ای را تحت عنوان هنرستان صنایع دستی در استان راه اندازی کنیم. در حال حاضر اقدامات اولیه انجام شده، کلاس ها در حال برگزاری است و از مهرماه قرار است به صورت آزمایشی این کار انجام شود.

جلال زایی در ادامه اعلام کرده که نمایشگاه ملی صنایع دستی از اول تا ششم دی ماه به میزبانی زاهدان و در محل نمایشگاه دائمی حدودا با حضور 150 تا 170 غرفه برگزار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان همچنین فراهم کردن تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان فعال، تسهیلات روستایی به کارگاه های فعال، شناسایی صنعتگران برای اعلام آمار معین و دقیق از تعداد هنرمندان و صنعتگران، برگزاری دوره های آموزشی را از برنامه های این سازمان به منظور ساماندهی شرایط صنایع دستی استان برشمرد.

منبع: دنیای سفر

به "هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان احیا شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان احیا شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید