واردات 3 درصد داروها جزو فناوری های پیشرفته است، ممانعت از واردات 120 اقلام پزشکی مشابه داخلی

به گزارش وبلاگ نصرت، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 97 درصد داروهای کشور در داخل فراوری می گردد، گفت: تنها سه درصد داروها به کشور وارد می گردد که این سه درصد، 1.3 میلیارد دلار ارزبری دارد و جزو داروهای های تک است که این زنگ خطری برای کشور به شمار می رود.

واردات 3 درصد داروها جزو فناوری های پیشرفته است، ممانعت از واردات 120 اقلام پزشکی مشابه داخلی

به گزارش وبلاگ نصرت، دکتر نمکی در اولین مجمع پیشگامان اقتصاد دانش بنیان سلامت که عصر امروز در مجتمع شکوفایی شرکتهای دانش بنیان برگزار گردید، با اشاره به وابستگی شدید کشور به خارج در سال های گذشته، اضافه کرد: امروز با حجم انبوهی از شرکت های دانش بنیان روبرو هستیم که مبتنی بر فناوری داخل افتخارات قابل توجهی را آفریده اند.

وی با بیان اینکه امروز در این رویداد بزرگترین آرزوی خود را مبنی بر این که جوانان کشور بدون احتیاج و وابستگی به خارج نسبت به فراوری فناوری داخل اقدام می نمایند، شاهد بودم، اظهار کرد: احتیاجمندی های حوزه سلامت موردی نیست که بتوان چشم را بر روی آن بست و حتی نمی توان لحظه ای در آن درنگ کرد. از این رو با اقدامات اجرا شده شاهد هستیم که شرکت ها به شدت در حال رشد هستند، ولی ما در آغاز یک راه بزرگ قرار داریم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه با همت جوانان صبح روشن تری را در عرصه شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت شاهد خواهیم بود، اعلام نمود: در سال های گذشته با حضور چند شرکت داخلی، تنها 25 درصد داروهای مورد احتیاج کشور در داخل فراوری می شد؛ ولی با ظهور شرکت های دانش بنیان 97 درصد داروهای مورد احتیاج کشور فراوری داخل است و تنها 3 درصد داروها از خارج وارد می گردد.

وی در عین حال اعلام نمود: سه درصد داروی وارداتی 1.3 میلیارد دلار ارزبری دارد و مابقی داروهای وارداتی تنها 550 میلیون دلار ارزبری دارند.

دکتر نمکی با تاکید بر اینکه سه درصد داروهای وارداتی جزو داروهای های تک هستند، اعلام نمود: آمارهای ارائه شده زنگ خطری برای ما است؛ چراکه در آینده با صرف همه پول های نفتی جوابگوی برآورده کردن احتیاجهای داروی داخلی نخواهیم بود. ولی ما را موظف می نماید که با استفاده از ظرفیت های موجود در شرکت های دانش بنیان داروهای های تک را در کشور فراوری کنیم.

وزیر بهداشت همچنین تاکید نمود: ما با تکیه بر فناوری های قدیمی قادر به فراوری داروهای های تک نخواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه ما با واردات دارو نباید از فراوریات داخل غافل شویم، اعلام نمود: از این رو از زمان آغاز فعالیتم در وزارت بهداشت دستور دادم که هر نوع واردات دارویی که مشابه داخلی دارد، ممنوع اعلام گردد و در صورتی که شرکتی بتواند داروهای های تک فراوری کند، تسهیلات ویژه ای را به آنها ارائه می دهیم.

دکتر نمکی با اشاره به احتیاجهای حوزه سلامت در کشور گفت: در حال حاضر ما احتیاجمند تسهیلات حوزه سلامت مانند تل مدیسین هستیم تا بتوانیم با استفاده از آن مکانیزم های اداره حوزه سلامت را در اختیار داشته باشیم.

وزیر بهداشت اعلام نمود: اگر ما در گذشته با پنج نوع واکسن بچه ها را در برابر بعضی بیماری ها واکسینه می کردیم، امروز باید شهروندان را نسبت به بیماری هایی چون سرطان، دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی واکسینه کنیم و این با روش های سنتی قابل اجرا نیست و برای این مهم احتیاجمند کمک شرکت های دانش بنیان در عرصه های جدید حوزه سلامت هستیم.

وی همچنین در حاشیه این رویداد در جمع وبلاگ نصرت با اشاره به پدیده دامپینگ در حوزه سلامت، گفت: ما برای مقابله با این پدیده، اقداماتی را اجرایی نموده ایم تا راه شرکت ها را برای ورود به بازار تسهیل کنیم و امیدواریم با این روش ها در آینده بتوانیم شاهد شکوفایی بیشتر فراورینمایندگان داخلی باشیم.

دکتر نمکی در عین حال اظهار کرد: از سوی دیگر، فراورینمایندگان داخلی باید استانداردها را در حدی اجرایی نمایند که بتوانند محصولات خود را صادر نمایند.

وزیر بهداشت با اشاره به حمایت های این وزارتخانه از فراورینمایندگان داخلی، گفت: از روزی که من آمده ام، از ورود 120 محصول وارداتی که مشابه داخلی داشته است، جلوگیری به عمل آمده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "واردات 3 درصد داروها جزو فناوری های پیشرفته است، ممانعت از واردات 120 اقلام پزشکی مشابه داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 3 درصد داروها جزو فناوری های پیشرفته است، ممانعت از واردات 120 اقلام پزشکی مشابه داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید