واکسن آنفلوانزا در کرمان نایاب شد، مردم: با گران فروشان برخورد گردد

خبرنگاران – گروه استان ها: مردم کرمان هنوز چند سال قبل را که آنفلوانزا در این شهر اپیدمی شد را به یاد دارند سالی که برای ماه ها مردم شهر چهره خود را پشت ماسک های رنگارنگ برای فرار از بیماری که موجب بستری شدن چندین نفر در شهر شد، پنهان کردند.

واکسن آنفلوانزا در کرمان نایاب شد، مردم: با گران فروشان برخورد گردد

حالا سال ها گذشته و فصل آذرماه به عنوان مهمترین فصل شیوع آپیدمی آنفلوانزا در راه است. گفته می گردد تزریق واکسن این بیماری برای همه ساکنان شهر کرمان ضروری نیست اما بیمارانی که در گروه خطر قرار دارند از جمله سالمندان، بیماران قلبی و تنفسی و افرادی که بیماری های نقص سیستم ایمنی دارند باید از این واکسن استفاده نمایند اما این روزها به هر داروخانه ای در کرمان سر بزنید تنها با یک جواب رو برو می شوید واکسن نداریم و تصور هم نمی کنم جایی بتوانی این واکسن را پیدا کنی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اما توجیه دیگری دارند و میگویند در ماه شهریور، مهر و آبان به میزان مورد احتیاج واکسن به استان کرمان وارد شده و همه این واکسن ها توسط مردم خریداری و استفاده شده است و به دلیل اینکه فصل شروع شیوع آنفلوانزا شروع شده دیگر احتیاجی به توزیع دارو نداریم.

مسئولان به تقاضای خرید واکسن پاسخ دهند

این در حالیست که مردم همچنان متقاضی واکسن هستند و این انتظار را از مسئولان دارند به این تقاضا پاسخ داده گردد.

محمد یکی از این افراد است که برای پدر مسنش در به در به دنبال واکسن است و می گوید: به داروخانه هلال احمر و اکثر داروخانه های مرجع در شهر سر زده ام اما خبری از واکسن نیست.

این شهروند می گوید: هر سال در تمام فصل زمستان می توانستیم واکسن را تهیه کنیم هر چند می گویند واکسن یک ماه بعد از تزریق اثر می نماید اما به هر روی هنوز چهار ماه و نیم از فصل سرد سال باقیمانده و تزریق واکسن می توان جان برخی را نجات دهد. البته خبرهایی نیز از عرضه این دارو با قیمتهای بالاتر از نرخ مصوب نیز به گوش می رسد.

مرگ کودک کرمانی به دلیل آنفلوانزا نبود

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان به خبرنگاران گفت: چند روز قبل یک مورد فوت بر اثر بیماری ویروسی در کرمان گزارش شد که تست آنفلوانزا در خصوص این بیمار که فوت کرد و دو نفر دیگر از عضای خانواده اش که بهبود یافتند منفی بود.

مهدی شفیعی اعلام کرد: آمادگی لازم برای مقابله با این بیماری در استان وجود دارد و دوز های لازم واکسن قبل از فصل سرما به کرمان وارد شده و مورد استفاده قرا گرفته است.

وی در خصوص کمبود واکسن در کرمان می گوید: این واکسن 30 تا 35 روز زمان برای اثر بخشی احتیاج دارد و تزریق این واکسن هر چند برای عده ای می تواند اثر بخش باشد اما در حال حاضر نمی توان مصونیت کامل برای تمام طول فصل سرد سال ایجاد کند.

شفیعی اعلام کرد: به مردم توصیه می کنیم پیشگیری های لازم را انجام دهند؛ مانند خودداری از دست دادن با افراد مبتلا، شستشوی مداوم دست ها و رعایت نکات بهداشتی می تواند تا حدود زیادی از ابتلاء به این بیماری جلوگیری کند.

32 هزار عدد واکسن در کرمان توزیع شد

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی قبل از شروع فصل سرما میزان قابل توجهی واکسن وارد استان نموده و تصور ما این است که اکثرافرادی که احتیاج بوده این واکسن را تزریق نموده اند.

مدیر اداره داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در مصاحبه با مهر اظهارداشت: 32 هزار عدد واکسن آنفلوانزا در کرمان توزیع شده است اما در حال حاضر واکسنی در استان کرمان وجود ندارد.

محمد حسیبی ادامه داد: از این واکسن باید در فصل خاص استفاده کرد و در حال حاضر تزریق واکسن نمی تواند به طور کامل افراد را مصون کند.

وی تاکید نمود: اگر داروخانه ای این دارو را دارد باید با قیمت مصوب قبلی ارائه دهد و هر گونه فروش دارو در خارج از سیستم معین شده غیر قانونی است و در صورت گران فروشی نیز از مردم می خواهیم به دانشگاه علوم پزشکی خبر دهند و برخورد شدید با این مراکز صورت خواهد گرفت.

وی گفت: واکسن هایی که در امسال توزیع شد مبتنی بر سویه های جدید بیماری بود و از نوع فرانسوی و هلندی در کرمان توزیع شد هر سال واکسن ترکیه ای هم وارد می شد که امسال این اتفاق روی نداده و مسائل ارزی یکی از دلایل این موضوع بوده است.

در خواست ورود واکسن جدید را داده ایم

حسیبی گفت: با این وجود و با توجه به تقاضایی که در جامعه احساس می گردد درخواست خود را به وزارت بهداشت برای اختصاص سهمیه جدید به کرمان داده شده است که امیدواریم ترتیب اثر داده گردد.

وی در خصوص نحوه برآورد احتیاج به 32 هزار واکسن در کرمان گفت: سال های قبل استفاده ما در همین حدود بود و تعدادی واکسن مازاد بر مصرف باقی می ماند که موجب ضرر شرکت ها می شد.

مردم کرمان در آستانه فصل زمستان انتظار دارند حداقل واکسن مورد احتیاج برای گروه های در معرض خطری که به این واکسن احتیاج دارند تهیه گردد تا بتوانند با خیالی آسوده تر فصل سرد سال را پشت سر بگذارند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "واکسن آنفلوانزا در کرمان نایاب شد، مردم: با گران فروشان برخورد گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آنفلوانزا در کرمان نایاب شد، مردم: با گران فروشان برخورد گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید