15 پرونده میراث طبیعی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد

در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، 15 اثر از استان های اصفهان، گلستان، قزوین و بوشهر واجد ارزش ثبت شناخته شد.

15 پرونده میراث طبیعی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، 19 پرونده در این جلسه از استان های اصفهان، گلستان، قزوین و بوشهر مطرح شد که از این تعداد، 15 پرونده واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شد.

رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: 15 پرونده در کمیته میراث طبیعی درحالی از سوی کارشناسان و صاحبنظران مورد آنالیز نهاده شد که از این تعداد پنج پرونده مربوط که استان اصفهان، پنج پرونده از قزوین و چهار اثر از گلستان و یک اثر طبیعی از استان بوشهر واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شدند.

علی قمی اویلی اضافه نمود: پنج اثر از قزوین شامل چهار چنار کهنسال و یک درخت توت، و یک رویشگاه طبیعی گردو و سه چنار استان گلستان ازجمله آثار تصویب گردیده به شمار می رود.

او در خصوص آثار طبیعی استان اصفهان گفت: دریاچه نمک بین استان اصفهان، قم و سمنان به صورت مشترک و یک محوطه فسیل در فسیل آباد، سه درخت کهنسال چنار و چشمه آب معدنی آب سرخ از جمله آثار طبیعی این استان است که واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شد.

قمی اویلی همچنین به یک اثر طبیعی در بوشهر اشاره نمود و گفت: برای نخستین بار یکی از گونه های منحصر به فرد درخت چـِش (بابِلی بهمنی) در استان بوشهر در فهرست آثار ملی طبیعی ثبت شد.

منبع: میراث آریا

به "15 پرونده میراث طبیعی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 پرونده میراث طبیعی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید