3 سیاره در نزدیکی منظومه شمسی کشف شد

به گزارش وبلاگ نصرت به نقل از اسپیس، ناسا سه سیاره جدید کشف نموده که در منظومه ای با فاصله 73 سال نوری از زمین قرار دارند.

3 سیاره در نزدیکی منظومه شمسی کشف شد

این سیارات دور یک ستاره کوتوله کهنسال مدار می زنند که TOI-270 نام دارد. آنها جزو کوچکترین و نزدیکترین سیارات خارج از منظومه شمسی (به زمین) هستند که تاکنون کشف شده اند.

هر سه سیاره کشف شده کوچک هستند. یکی از آنها یک ابرزمین صخره ای است که اندازه آن اندکی بزرگتر از سیاره خاکی است. دو سیاره دیگر نیز گازی و اندازه آنها نصف سیاره نپتون است.

این سیارات با استفاده از تلسکوپ فضاییTESS کشف شده اند که در سال 2018 میلادی برای کشف سیارات دور ستاره های نزدیک زمین به آسمان فرستاده شد.

ماکسیمیلیان گونتر فیزیک اخترشناس دانشگاه MIT و همکارانش این کشف را اعلام نموده اند. البته گونتر در ساخت تلسکوپ TESS نیز همکاری نموده است.

به گفته کارشناسان دو سیاره گازی به دانشمندان یاری می نمایند به درک بهتری از چگونگی تشکیل و تکامل سیارات دست یابند. آنها در حقیقت حلقه گمشده رابطه میان سیارات صخره ای مانند زمین و سیارات گازی مانند نپتون هستند. مطالعه آنها به دانشمندان یاری می نماید تفاوت های تکامل میان سیارات گازی و صخره ای را بهتر درک نمایند.

از سوی دیگر ستاره کوتوله TOI-270 نیز فعالیتی ندارد. این درحالی است که ستاره های کوتوله اشعه های قدرتمندی منتشر می نمایند. اما با توجه به عدم انتشار این اشعه ها، دانشمندان تخمین می زنند ستاره کوتوله مذکور سن زیادی داشته باشد. درخشش مداوم این ستاره به شناسایی راحت تر آن یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "3 سیاره در نزدیکی منظومه شمسی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 سیاره در نزدیکی منظومه شمسی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید